Trwa ładowanie...

Turyści znów mogą odkrywać Beskid Wyspowy

Całodniowa wędrówka 35-kilometrową trasą przez siedem małopolskich szczytów zainaugurowała tegoroczną edycję akcji "Odkryj Beskid Wyspowy". W ciągu najbliższych miesięcy przewidziano kilkanaście wypraw po tym malowniczym paśmie górskim.

Turyści znów mogą odkrywać Beskid WyspowyŹródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
dqpg2zk

Wędrówki są adresowane do wszystkich - najmłodszy uczestnik ubiegłorocznych górskich spotkań liczył dwa miesiące, a najstarszy 91 lat. W tegorocznym programie przewidziano 19 rodzinnych wędrówek po "beskidzkich wyspach", w tym dwie nocne.

Najbliższy rajd - na Szczebel - odbędzie się 4 maja, a kolejny w weekend 13-14 maja w Łącku. Właściwy cykl rozpocznie się 4 czerwca od wejścia na Urbanią Górę. Następne szczyty do zdobycia w letnie weekendy to: Śnieżnica, Luboń Wielki, Modyń, Ciecień, Korab, Sałasz, Jasień, Łopusze Wschodnie, Kostrza, Szczebel, Miejska Góra, Łopień, Potaczkowa, Łyżka, Mogielica, Ćwilin, a na finał 10 września – Lubogoszcz. Udział we wszystkich wędrówkach jest bezpłatny, nie trzeba się rejestrować, wystarczy przyjść na miejsce zbiórki.

W ramach akcji organizatorzy przygotowali też wiele imprez towarzyszących. W połowie maja w Łącku, małopolskiej stolicy sadownictwa odbędzie się "Święto Kwitnącej Jabłoni", a w lipcu i sierpniu w dziesięciu miejscowościach regionu zagości V Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego "Beskidzkie Rytmy i Smaki". Zostanie na nim przedstawiony bogaty dorobek i tradycje górali Zagórzan, Kliszczaków, Białych Górali, Podhalan i Lachów.

dqpg2zk

W wakacje w gminach Beskidu Wyspowego odbędzie się cykl imprez z licznymi koncertami, wystawami, festynami i festiwalami. Na koniec sezonu, 17 września, w Mszanie Dolnej zaplanowano VII Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego "Beskidzka Podkówecka".

Co to za miejsce?

Beskid Wyspowy to część Beskidów Zachodnich, położona pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką w woj. małopolskim. Charakterystyczną cechą tego regionu jest występowanie odosobnionych, pojedynczych szczytów, od których pochodzi jego nazwa. Zajmuje powierzchnię około tysiąca km kw. Beskid Wyspowy oferuje ponad 500 kilometrów szlaków turystyki pieszej.

Nazwę "Beskid Wyspowy" wymyślił jeden z najsłynniejszych propagatorów turystyki pieszej prof. Kazimierz Sosnowski (1875-1954) podczas wycieczki z grupą młodzieży na górę Ćwilin. Turystyczny przekaz mówi, że miało się to stać wcześnie rano, gdy przy wschodzącym słońcu z mgły wyłaniały się tylko wierzchołki pobliskich gór, przypominające wyspy na szarym morzu.
Źródło: PAP

dqpg2zk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqpg2zk