Trwa ładowanie...
d3d8i0a

Twierdza If

Największe atrakcje
Twierdza If
Kraj
Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0
Źródło: Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0, fot: Vincent

Twierdza If to legendarny i malowniczo położony zamek na wyspie o tej samej nazwie. Leży w południowej Francji, w Prowansji, nieopodal Marsylii na Lazurowym Wybrzeżu.

Zamek If – położenie

Zamek If zajmuje jedną z najmniejszych okolicznych wysepek. Jest niezwykle cennym zabytkiem: ma wspaniałą historię i została uwieczniona we wspaniałej powieci Aleksandra Dumas "Chrabia Monte Christo". Wyspa If leży zaledwie 4 km od brzegu Morza Śródziemnego.

Zamek położony na małej wysepce If zasłynął tym, że trudniej było z niego uciec, a wyjątkowo surowa architektura inspirowała artystów do uwieczniania twierdzy w swoich dziełach. Od XVI wieku czasowo używano go jako więzienia, aby w czasach wojen religijnych więzić w nim ponad 3 tysiące protestantów. W późniejszych latach w Zamku If więziono opozycjonistów, rebeliantów i bonapartystów.

Zamek If mieści się w Zatoce Lwiej (Zatoka Liońska), a na samej wysepce często przed budową twierdzy ukrywali się piraci.

Zamek If – więzienie

Ciekawostką związaną z twierdzą i więzieniem If jest to, że więźniowie mogli wykupić sobie wygodniejszą odsiadkę. Biedniejsi i chorzy więźniowie zamieszkiwali dolne lochy, najczęściej pozbawione okien, gdzie często zapadali na poważne choroby, w tym psychiczne. Bogatsi więźniowie mogli dzięki łapówkom wpłynąć na wyżywienie i dostać lepszą celę.

Zamek If – historia

Twierdza If powstała z inicjatywy francuskiego króla Franciszka I z rodu Walezjuszy, który zauważył, że okolica nie ma właściwie żadnych umocnień i może zostać zaatakowana od strony Morza Śródziemnego.

Zamek If zbudowano w XVII wieku – budowę rozpoczęto w 1524 roku, a skończono w 1531 roku. Zamek miał pełnić funkcję obronną Marsylii, podobnie jak inne umocnienia budowane w tym czasie w mieście na Lazurowym Wybrzeżu. Nigdy jednak zamek nie był centrum działań wojennych, za to stał się niedostępnym więzieniem, a dzisiaj ciekawym muzeum twierdzy If.

Zamek If – hrabia Monte Christo

Historia ucieczki Edmunda Dantèsa z twierdzy If to fikcja, ale i niezwykle romantyczna historia, która przysporzyła budynkowi wielu turystów. Skorzystał na tym także region Prowansji i Lazurowego Wybrzeża. Jasne mury zamku na jasnej skale doskonale wpisują się w lokalny, górzysty krajobraz, dodając mu uroku. Zamek If, poza uszczerbkami w górnej części, dotrwał w niezmienionej postaci do dzisiaj.

Zamek If – jak dotrzeć na wyspę?

Zamek If można zwiedzać ccodziennie poza poniedziałkami od 9:20. Od maja do czerwca godziny zwiedzania wydłużono do 18:30. Na wyspę If dotrzemy kursami z portu. W Marsylii najlepiej zaopatrzyć się w Marseille City Pass (22 euro za dzień, 29 euro 2 dni) który pozwoli nam wejść do większości atrakcji w mieście, popłynąć na wyspę i zwiedzić zamek.

Jeśli chcemy zobaczyć Twierdzę If, powinniśmy lecieć na lotnisko Marsylia Prowansja.

Twierdza If
Czas lotu / jazdy samochodem

3h 50 min/20 h - od brzegu 15 minut rejsem

Strefa czasowa

UTC/GMT +1 godzina

Waluta

Euro

Godziny otwarcia

Otwarte 9.30-16:30
Od maja do września 9:30-18:30
W poniedziałki nieczynne

Ceny biletów

Bilet wstępu to 6 euro, czyli ok. 25 zł. Osoby do 26 roku życia wejdą za darmo.

Orientacyjna odległość

2 000 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3d8i0a
d3d8i0a
d3d8i0a