W PodróżyTysiące psów w polskich lasach. "Mogą zabijać"

Tysiące psów w polskich lasach. "Mogą zabijać"

Na profilu Lasów Państwowych na Facebooku znalazł się ważny apel. Leśnicy zauważają, że po polskich lasach wałęsa się nawet kilka tysięcy psów, zarówno bezdomnych, jak i posiadających właścicieli. Stanowią ogromne niebezpieczeństwo dla leśnych zwierząt.

Po polskich lasach może wałęsać się nawet kilka tysięcy psów
Po polskich lasach może wałęsać się nawet kilka tysięcy psów
Źródło zdjęć: © Getty Images
Iwona Kołczańska

27.01.2021 10:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wałęsające się psy stanowią ogromny problem w polskich lasach. "Takich psów może być nawet kilka tysięcy. To zarówno psy bezdomne, jak i te puszczane wolno z posesji, z obrożami, które posiadają właścicieli. Nieodpowiedzialnych niestety" - czytamy w poście Lasów Państwowych na Facebooku.

Psy w lasach - ogromne niebezpieczeństwo

Wałęsające się czworonogi stanowią zagrożenie dla leśnych zwierząt. Mogą zabijać nie tylko zające, ale także sarny czy jelenie. Na dodatek, robią to często "dla zabawy", z pobudek instynktownych, i nie konsumują później swoich ofiar, tylko porzucają ich ciała - informują leśnicy.

Biegające po lesie psy mogą także zaatakować albo zwyczajnie przestraszyć innych użytkowników lasu: np. pogryźć się z innym psem, nawet jeśli będzie na smyczy.

Leśnicy piszą także o skrajnym przypadku, czyli mieszaniu się psów z wilkami i powstawaniu hybryd, co jest wyjątkowo niepożądane.

"Apelujemy do was i bardzo was prosimy - nie puszczajcie swoich psów luzem"- czytamy w poście.

Psy nagrane przez leśnika

Punktem wyjścia do postu była sytuacja nagrana przez jednego z leśników (data na nagraniu jest błędna, wideo jest aktualne), który znalazł upolowaną samicę muflona. Ofiara wydawała mu się podejrzana, więc ustawił fotopułapkę w pobliżu. W nocy pojawiły się przy niej dwa psy.

"Te dwa psy zostały nagrane w samym środku lasu, w środku nocy, w centrum wilczej watahy. W przypadku spotkania grupy wilków nie miałyby absolutnie żadnych szans" - czytamy w poście.

Źródło: Lasy Państwowe

Źródło artykułu:WP Turystyka
psylasywilki
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (750)
Zobacz także