Palce umarlaka. Grzyby rodem z horroru rosną w polskich lasach
Niektórzy twierdzą, że są piękne, ale większość uważa, że wyglądają jak z horroru. Mowa o próchnilcach maczugowatych, czyli grzybach potocznie nazywanych palcami umarlaka.
28.09.2020 12:19
Próchnilec maczugowaty to gatunek grzybów z rodziny próchnilcowatych. Ma nieregularny kształt i włóknisty biały miąższ. Jego łacińska nazwa gatunkowa "polymorpha" oznacza różnokształtność.
Próchnilec maczugowaty - palec umarlaka
I faktycznie Xylaria polymorpha (pełna nazwa łacińska tego grzyba) przybiera różne kształty, ale najczęściej jednak przypomina martwy ludzki palec. Osiąga wysokość od 3 do maksymalnie 10 cm, a grubości ok. 2,5 cm.
Grzyb jest najczęściej koloru czarnego lub brązowego, a zakończony jest jaśniejszym kolorem, który na myśl przywodzi paznokcie.
Po angielsku próchnilec maczugowaty nazywany jest wprost palcem umarlaka. "To nie nowy horror klasy B, a scena prosto z Nadleśnictwa Zamrzenica" - napisały niedawno Lasy Państwowe na Twitterze pod zdjęciem osobliwego okazu grzyba.
Nie da się ukryć, że wygląda jak palce wyrastające spod ziemi. Dlatego zawsze, gdy ktoś opublikuje jego zdjęcie w mediach społecznościowych, to wzbudza spore emocje. "Straszne. Chyba nie chciałabym ich spotkać w lesie" - napisała jedna z internautek pod postem Lasów Państwowych. "Dla niedowidzących zawał murowany" - zażartowała inna.
Próchnilec maczugowaty - czy jest jadalny?
Ten gatunek powoduje próchnienie drewna. Dojrzewa jesienią na martwym drewnie liściastym, pniakach i korzeniach, zwłaszcza buka, dębu. Czasami wyrasta na drewnie zagrzebanym w ziemi, przez co sprawia wrażenie, że rośnie na ziemi. Co ważne, próchnilec maczugowaty nie jest gatunkiem jadalnym.
Jednak jedno jest pewne - to jeden z najbardziej zadziwiających grzybów, jakie można spotkać w lesie.