WyspyUkryte perły Europy

Ukryte perły Europy

Ukryte perły Europy

Serwis Lonely Planet opublikował listę europejskich miast-klejnotów. Wśród nich znalazł się jeden polski zakątek. Zobacz, które miejscowości docenili eksperci!

Serwis Lonely Planet opublikował listę europejskich miast-klejnotów. Wśród nich znalazł się jeden polski zakątek. Zobacz, które miejscowości docenili eksperci!

Haarlem to zabytkowe miasto o historii sięgającej ponad 750 lat. Oddalony o 15 minut jazdy pociągiem od Amsterdamu, zachęca niewysokimi cenami noclegów, w porównaniu do tych w stolicy konstytucyjnej kraju. Haarlem jest niebywale ciekawy architektonicznie – już sam spacer wąskimi uliczkami będzie nie lada przeżyciem. Koniecznie trzeba zobaczyć tutejszą Katedrę św. Bawona, ratusz miejski z XVII wieku oraz zabytkowy targ mięsny z XVIII wieku - Vleeshal. Miasto uchodzi także za mekkę zakupoholików – oferta tutejszych sklepów niczym nie ustępuje największym metropoliom na świecie.

pw/if

1 / 7

Luksemburg, Luksemburg

Obraz
© uploaded on Flickr by Wolfgang Staudt under CC license http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Luksemburg to idealne miejsce na weekendowy wypad. Stolica, położona na styku rzek Alzette i Pétrusse, ma wiele uroku – romantyczne uliczki, wspaniałe mosty i akwedukty, ukwiecone place, doliny, wąwozy i zielone lasy otulające miasto zachęcają do zwiedzania pieszo lub rowerem. Turyści zazwyczaj zaczynają poznawanie stolicy od Starego Miasta, które wraz z akweduktami doliny Alzette zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Do największych atrakcji miasta należą m.in. zbudowany w stylu mauretańskim w 1572 roku Pałac Wielkich Książąt, Kościół św. Michała * z 987 roku czy luksemburska *Katedra Notre Dame z XVII wieku. Największe jednak wrażenie na odwiedzających robi wspaniały most Adolphe-Bréck z 1903 roku, z którego rozpościera się fenomenalna panorama na okolicę.

2 / 7

A Coruña, Hiszpania

Obraz
© Thinkstock

A Coruña to najważniejszy hiszpański port. Są tu wspaniałe plaże, piękna marina i malownicza starówka, w której skrywają się najważniejsze i najstarsze zabytki miasta. Z pewnością zachwycą nas nie tylko wąskie uliczki, ukwiecone balkony, ale także Kolegiata de Santa Maria del Campo, czyli monumentalny kościół katolicki z XIII wieku, Iglesia de Santiago - romańsko-gotycki kościół halowy czy barwny ogród botaniczny San Carlos. Największą jednak atrakcją miasta jest Wieża Herkulesa - najstarsza latarnia morska na świecie. Ta 55-metrowa budowla została wzniesiona pod koniec II wieku przez Rzymian. To jedyna latarnia morska pochodząca z czasów starożytnych, która służy do dziś.

3 / 7

Tartu, Estonia

Obraz
© photos.visitestonia.com/ Jaak Nilson

To uniwersyteckie miasteczko swoją artystyczną atmosferą przyciąga głównie młodych ludzi. To drugie co do wielkości miasto Estonii, w którym znajduje się jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie, założony w 1632 roku. Tartu wprost kipi życiem kulturalnym - jest tu około 20 muzeów, a dodatkowo przez okrągły rok odbywają się przedstawienia teatralne, koncerty, festiwale czy międzynarodowe konferencje. Podczas zwiedzania szczególnie warto zobaczyć: Wzgórze Katedralne (Toomemägi), Katedrę Tartuską, estońskie Muzeum Narodowe czy dawne komórki organizacyjne KGB położone w okolicy centrum miasta.

4 / 7

Ołomuniec, Czechy

Obraz
© uploaded on Flickr by Ana Paula Hirama under CC license http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Jeżeli zwiedzamy Czechy - to koniecznie wstąpmy do miasta Ołomuniec. To mało znane, a malownicze miasto, zachwyca przede wszystkim architekturą. Wspaniały rynek otulony średniowiecznymi, kolorowymi kamienicami z pięknymi arkadami, wprawią każdego w zdumienie. Pomimo, że Ołomuniec był założony nad rzeką Morawą dopiero w początkach XIII wieku, jego historia sięga o wiele dalej. Już w połowie XI wieku wspomina się o zamku Przemyślidów i o założeniu biskupstwa morawskiego. Miasto może się poszczycić takimi zabytkami, jak Katedra św. Wacława z 1109 roku, Pałac Arcybiskupi, najstarszy, morawski klasztor Hradisko czy barokowa kolumna świętej Trójcy z 51 rzeźbami - wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

5 / 7

Amiens, Francja

Obraz
© uploaded on Flickr ** Maurice ** under CC license http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Amiens, malowniczo położone nad rzeką Sommą, to stolica Pikardii, niegdyś słynąca z produkcji sukna, dziś z monumentalnych katedr. To właśnie tu powstała najsłynniejsza powieść Juliusza Verne'a "W 80 dni dookoła świata”. Turystów z całej Europy przyciągają w te okolice przede wszystkim zabytki - gotyckie kościoły St. Germain i St. Leu oraz wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO katedra Notre Dame z XIII wieku. Będąc w Amiens warto także zajrzeć do dzielnicy Saint-Leu, która słynie z licznych kanałów i mostów, przez co nazywana jest Małą Wenecją Północy.

6 / 7

Kłajpeda, Litwa

Obraz
© klaiped.info

Niewielki kraj, który wraz z Polską wstąpił do Unii Europejskiej, ciągle pozostaje nieznany dla szerokiego grona podróżnych. A szkoda, bo Litwa ma naprawdę wiele do zaoferowania. Jednym z wartych odwiedzenia zakątków jest malownicza Kłajpeda.To trzecie pod względem wielkości miasto kraju w niczym nie ustępuje większym metropoliom - wielkomiejska i międzynarodowa atmosfera jest tu wyczuwalna dużo bardziej niż, np. w Kownie. Zwiedzając miasto na pewno zachwyci nas tutejsza architektura, ciekawe muzea i zabytki. Kłajpeda może także poszczycić się pięknymi plażami, z których słynie całe litewskie wybrzeże Morza Bałtyckiego. Warto także wybrać się do położonego nieopodal miasta Regionalnego Parku Nadmorskiego, który zachwyci nas pięknym krajobrazem i przyrodą. Do ciekawostek należy fakt, że jedno z przedmieść Kłajpedy - Smiltynė, jest położone na przeciwnym brzegu Zalewu Kurońskiego – na Mierzei Kurońskiej – i można się do niego dostać promem.

7 / 7

Łańcut, Polska

Obraz
© Polska Organizacja Turystyczna

Lonely Planet docenił także polską miejscowość - Łańcut. To właśnie tu mieści się jedna z najbardziej znaczących rezydencji arystokratycznych w Europie - Zamek Lubomirskich. Otoczony parkiem pałac jest efektem wielokrotnych przebudów i rozbudów barokowej rezydencji. Wnętrza pałacowe, jedne z najpiękniejszych w Polsce, pełne zabytkowych obrazów, mebli i rzeźb, udostępnione są zwiedzającym. Przy pałacu jest największa w Polsce kolekcja powozów. W dworku znajdującym się na terenie zakładów „Polmos” jest obecnie Muzeum Gorzelnictwa.

pw/if

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)