Trwa ładowanie...

Vorarlberg - najsłynniejszy szlak rowerowy w Europie

Vorarlberg leży na zachodnim krańcu Austrii, pomiędzy Jeziorem Bodeńskim a Alpami, w sąsiedztwie Niemiec, Szwajcarii i Księstwa Liechtensteinu. Kraj ten jest znany z inspirującego połączenia wspaniałych dzieł natury z wysoką kulturą kulinarną.

Share
Vorarlberg - najsłynniejszy szlak rowerowy w Europie
Źródło: Netzer Johannes - Fotolia.com
d33kg8f

To tutaj znajduje się między innymi wytrawna kuchnia bagienna Gabi Strahammer; to tutaj na Szlaku Sera możemy skosztować regionalnych potraw przygotowanych według receptur liczących setki lat. Nie do przeoczenia są również wydarzenia kulturalne Vorarlbergu, jak np. odbywająca się każdego roku Schubertiada czy też festiwal w Bregencji. Tych natomiast, którzy wolą spędzać wakacje w aktywny sposób, Vorarlberg zaprasza na szlaki rowerowe.

Przebieg trasy rowerowej wokół Jeziora Bodeńskiego

Trasa rowerowa wokół Jeziora Bodeńskiego jest jednym z najpopularniejszych szlaków rowerowych w Europie, obfitującym w liczne atrakcje turystyczne. Prowadzi ona bowiem wzdłuż jego austriackiego, niemieckiego oraz szwajcarskiego brzegu i można nią jeździć w obu kierunkach.

d33kg8f

Jezioro Bodeńskie *objeżdża się najczęściej zgodnie z ruchem wskazówek zegara, gdyż wtedy jedzie się drogą po stronie jeziora. Szlak przez *Konstancję - Meersburg ma ok. 126 km, duża trasa obejmująca brzegi Untersee i Überlingersee (odnogi Jeziora Bodeńskiego) mierzy 270 km. Możliwe są także krótsze warianty tych tras - niektóre ich fragmenty można wygodnie pokonać statkami floty Jeziora Bodeńskiego lub skrócić sobie drogę promami z Konstancji do Meersburga i z Friedrichshafen do Romanshorn. Na prawie całej długości brzegu Jeziora Bodeńskiego kursują regularnie pociągi (ale nie jest to jedna linia), którymi można przewozić rowery.

Oznakowanie

Trasa rowerowa wokół jeziora Bodeńskiego jest co prawda bardzo dobrze oznakowana we wszystkich trzech państwach, przez które przebiega, oznakowanie nie jest jednak (jeszcze) ujednolicone. Uwaga: trzeba zabrać ze sobą paszport albo dowód osobisty!

Noclegi

Wokół całego Jeziora Bodeńskiego jest ogromny wybór najróżniejszych obiektów noclegowych (hotele, zajazdy, pensjonaty, schroniska młodzieżowe, pola kempingowe, kwatery prywatne). Mimo to warto zarezerwować noclegi odpowiednio wcześniej, szczególnie w okresie świątecznym i podczas wakacji oraz w czasie dużych imprez.

Riksze nad Jeziorem Bodeńskim

Do niektórych miejsc nad Jeziorem Bodeńskim można się wybrać rikszą – z „kierowcą“ lub samodzielnie. Od wiosny riksze kursują codziennie wzdłuż brzegu jeziora między Konstancją *a *Bregencją. Koszty wypożyczenia pojazdu: np. model standardowy dla 2 osób na 4 godziny – 60 euro, model z silnikiem elektrycznym – 85 euro.

d33kg8f

Cztery kraje, jedno jezioro, 180 atrakcji turystycznych

Na *urlop nad Jeziorem Bodeńskim *polecamy Bodensee Erlebniskarte. Karta zapewnia bezpłatny wstęp lub zniżki na zwiedzanie najpopularniejszych miejsc, bilety do muzeów i wejściówki na baseny oraz przejazdy kolejami górskimi w okolicach Jeziora Bodeńskiego. W ofercie są też rejsy statkami Białej Floty – gratis lub z rabatem.

Jak dojechać do Vorarlbergu?

Z Polski do Vorarlbergu można dotrzeć każdym środkiem komunikacji. Jeśli decydujemy się na podróż samochodem wybieramy trasę A96 z Monachium do Lindau. Z Monachium do Bregencji to około 2 godziny drogi. Jeśli natomiast planujemy podróż samolotem, wtedy wybieramy lot do Monachium lub Zurychu. Na lotnisku w Zurychu znajduje się dworzec, z którego bezpośrednio odjeżdżają pociągi do Bregencji. Podróż trwa około 1,5 h; bilet w jedną stronę kosztuje około 35 euro. Dodatkowo cztery razy w tygodniu odjeżdża z Zurychu Arlberg Express, który zawiezie nas w wybrane miejsce np. do Lech, Zürs albo Bludencji.

d33kg8f

Podziel się opinią

Share
d33kg8f
d33kg8f