W 2021 r. urlop po polsku. Latem nad morzem, a w górach... przez cały rok
Ferie na niby się skończyły, dlatego Polacy już zaczynają myśleć o wakacjach, które mają nadzieję spędzić w miarę normalnie. - Przewidujemy, że wiele osób postawi na krajowy wypoczynek i nadal popularne będą ustronne miejsca, położone nieco na uboczu - mówi Kamila Miciuła, kierownik PR portalu Nocowanie.pl.
W 2020 roku turyści o wiele częściej niż do tej pory decydowali się na pozostanie w kraju. Jednym z powodów były zamknięte granice. Niestabilna sytuacja na świecie, wywołana przez pandemię koronawirusa, spowodowała, że bezpieczniej czuliśmy się w domu.
Co ciekawe, turyści w ogóle zrezygnowali z kurortów i dużych miast na rzecz ustronnych miejsc w zaciszu lasu czy nad jeziorem, gdzie można było wypoczywać aktywnie w gronie rodziny, z dala od tłumów.
Jak przewiduje portal Nocowanie.pl, w tym roku ten trend się utrzyma. Zamknięte granice, kwarantanna, testy i wciąż niepewna sytuacja zagranic prawdopodobnie i w tym roku sprawi, że większość Polaków zdecyduje się na urlop w Polsce.
Popularne kierunki w Polsce na 2021 rok
Z danych portalu wynika, że - mimo pandemii i obostrzeń - cały czas pojawiają się zapytania turystów o wolne terminy w obiektach noclegowych. - Widać tu wyraźnie, że Polacy dzielą się na tych kochających góry albo morze. Dlatego nadal popularne są województwa małopolskie, dolnośląskie, pomorskie i zachodniopomorskie, gdzie znajdują się najważniejsze kurorty - mówi Kamila Miciuła.
Na południu największym zainteresowaniem cieszą się:
- Zakopane,
- Karpacz,
- Szklarska Poręba,
- Szczyrk.
Z kolei na północy Polski turystycznymi hitami 2021 roku powoli stają się:
- Sarbinowo,
- Władysławowo,
- Jastarnia,
- Karwia,
- Kołobrzeg,
- Łeba.
To dziesięć najpopularniejszych miejscowości wśród turystów szukających noclegów na bieżący rok. Pierwsza trójka to Zakopane (16 proc. wszystkich rezerwacji) , Karpacz (7 proc.) i Szklarska Poręba (5 proc.). W pozostałych siedmiu miejscowościach liczba rezerwacji jest proporcjonalnie podobna.
A na kiedy Polacy najchętniej rezerwują noclegi? - W przypadku nadmorskich miejscowości, ponad 90 proc. zapytań i rezerwacji dotyczy okresu wakacyjnego czerwiec-sierpień - wyjaśnia Kamila Miciuła. - W przypadku górskich czy innych regionów te rezerwacje rozkładają się również na inne miesiące.
Wakacje 2021 - miejsca poza utartymi szlakami w natarciu
Osoby, którym zależy na spokojnym urlopie blisko natury, wybierają przede wszystkim Bieszczady. - Oprócz tego, na podstawie liczby rezerwacji, przewidujemy kolejne wzmocnienie do tej pory marginalizowanych województw. Mamy tu na myśli zwłaszcza podlaskie, lubelskie oraz opolskie. Każde z nich pełne jest turystycznych perełek, które najwyższy czas poznać - dodaje ekspert.
Województwo podlaskie słynie przede wszystkim z Puszczy Białowieskiej, ale popularnością cieszą się także jeziora w pobliżu Augustowa oraz Supraśl, leżący kilkanaście kilometrów od Białegostoku.
Województwo lubelskie jest niezwykle różnorodne pod względem oferty turystycznej. Są tam: Lublin, Zamość, Nałęczów i Kazimierz Dolny, miasta pełne zabytków i urokliwych zakątków. Ale można też obcować z przyrodą Roztoczańskiego Parku Narodowego w okolicy Zwierzyńca czy korzystać z rekreacji nad jeziorami Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego.
W województwie opolskim warto wspomnieć o Górach Opawskich, które doskonale nadają się na rodzinne wycieczki.
Rodzinny wypoczynek z Polskim Bonem Turystycznym
Bez wątpienia kolejnym argumentem na urlop w Polsce będzie Polski Bon Turystyczny, którego wciąż wiele rodzin nie wykorzystało. Przypomnijmy, że funkcjonuje od 1 sierpnia 2020 r. W ramach projektu na każde dziecko (do 18 r. życia) w rodzinie przyznawane jest wsparcie w wysokości 500 zł (w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności wypłacane jest dodatkowe świadczenie w wysokości 500 zł, czyli razem 1000 zł). Środkami można zapłacić np. za pobyt w hotelu. Bon można zrealizować do marca 2022 r.
- Ze względu na bon, popularnością będą się cieszyć zwłaszcza te regiony i obiekty noclegowe, które przygotują ciekawą ofertę pobytową dla najmłodszych. Pokoje rodzinne, udogodnienia dla osób z małymi dziećmi, plac zabaw, bliskość plaży czy parków rozrywki to największe atuty dla miejsc, akceptujących bon 500+ - dodaje Kamila Miciuła.
Wakacje 2021 - domki i apartamenty będą pożądane
Domki oraz apartamenty już w ubiegłym roku cieszyły się wyjątkową popularnością. W tym roku będzie podobnie. Dają nie tylko poczucie prywatności, ale również pozwalają odizolować się od innych wczasowiczów. W dobie pandemii to niezwykle istotne, bo można zaplanować urlop z daleka od tłumów, wypoczywając w prawdziwie domowych warunkach – lub lepszych.
Coraz więcej domków i apartamentów jest niezwykle komfortowo wyposażona, posiada sprzęty AGD i RTV, takie jak pralka, suszarka automatyczna, zmywarka czy ekspres do kawy, które naprawdę ułatwiają wypoczynek.
Wakacje 2021 - blisko natury i aktywnie
Portal Nocowanie.pl przewiduje jeszcze jeden trend w podróżowaniu. - W dobie pandemii, kiedy nasza aktywność została tak mocno ograniczona, na nowo doceniliśmy możliwość wypoczynku na świeżym powietrzu. Dlatego przewidujemy, że również w tym roku polska wieś – zwłaszcza miejscowości położone blisko jezior, pośród pól i lasów – będzie się cieszyć dużym powodzeniem - zapewnia Kamila Miciuła.
Duże szanse mają gospodarstwa agroturystyczne, które oferują nie tylko noclegi, ale wszelkie bonusy, takie jak pomoc w obejściu przy karmieniu zwierząt, wyżywienie obejmujące domowe warzywa, sery i jajka czy wycieczki po okolicy w towarzystwie gospodarzy. To może być frajda dla rodzin, ale też par czy grup znajomych, które chcą po
Jedno jest pewne, przez pracę i naukę zdalną, brak prawdziwych ferii i długie przesiadywanie w domu, turyści latem będą stawiać na aktywność. Okolice, gdzie można jeździć na rowerze, zorganizować spływ kajakowy lub górską wycieczkę na pewno skradną serce polskich wczasowiczów.