Trwa ładowanie...

W Pekinie powstanie największe lotnisko świata. Otwarcie w tym roku

Nowy port pod Pekinem ma stać się największym lotniskiem na świecie. Obsłuży 45 mln, a docelowo nawet 100 mln podróżnych. Lotnisko Pekin - Daxing, gdy już zostanie otwarte, będzie drugim międzynarodowym portem w mieście.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

W Pekinie powstanie największe lotnisko świata. Otwarcie w tym rokuŹródło: Wikimedia Commons CC BY
d1lh40o
d1lh40o

Lotnisko Pekin - Daxing po otwarciu będzie mieć cztery pasy startowe, a docelowo aż siedem. Na terenie portu będzie wówczas 268 miejsc postojowych dla samolotów i terminale do obsługi ruchu pasażerskiego o powierzchni 700 tys. metrów kw.

Przed 2021 rokiem Pekin - Daxing obsłuży "tylko" 45 mln podróżnych rocznie. W 2025 r. liczba ta ma jednak wzrosnąć do 72 mln. Docelowo - podobnie jak Centralny Port Komunikacyjny - lotnisko ma mieć możliwość odprawienia 100 mln osób każdego roku.

W pobliżu portu znajdzie się także ogromna stacja metra, która umożliwi podróżnym ekpresowe dotarcie do centrum Pekinu.

d1lh40o

Obecnie pozycję lidera w dziedzinie ogromnych portów lotniczych od wielu lat utrzymuje port Hartsfield-Jackson w Atlancie (ATL), który obsłużył w 2018 r. ponad 107 mln osób. Na czele rankingu plasują się również lotniska w Pekinie (PEK) - 101 mln i Dubaju (DXB) - 89 mln.

Budowa portu ma zakończyć się w połowie lipca 2019 r., a uroczyste otwarcie zostało zaplanowane na 30 września. Na razie o opóźnieniach nie było mowy, dlatego można założyć, że pierwsze samoloty faktycznie odlecą z niego już za kilka miesięcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Chińscy turyści wydają najwięcej na świecie

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1lh40o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lh40o

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj