Trwa ładowanie...

W Tatrach pierwszy raz w tym sezonie zagrożenie lawinowe

Pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje od poniedziałku w Tatrach. Ratownicy TOPR zagrożenie lawinowe ogłosili po raz pierwszy w tym sezonie.
Na Kasprowym Wierchu leży 33 cm śniegu.

W Tatrach pierwszy raz w tym sezonie zagrożenie lawinoweFot: sxc.hu
d43rzzn
d43rzzn

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są niekorzystne - ostrzegają ratownicy górscy. Szlaki są nieprzetarte, leży na nich gruba warstwa śniegu, co utrudnia orientację w terenie. W wyższych partiach Tatr szlaki znajdują się pod grubą warstwą śniegu; w wielu miejscach potworzyły się zaspy.

Pierwszy stopień zagrożenia oznacza, że możliwe jest samorzutne zejście niewielkich lawin w postaci tzw. zsuwów, szczególnie przy mokrym śniegu. Mechaniczne wyzwolenie lawiny jest możliwe na ekstremalnie stromych stokach o nachyleniu równym lub większym niż 40 stopni, tylko przy bardzo dużym dodatkowym obciążeniu.

Stopień zagrożenia lawinowego określany jest przez ratowników TOPR na podstawie badań pokrywy śnieżnej, aktualnych i prognozowanych warunków meteorologicznych oraz obserwacji w terenie. Skala ta jest pięciostopniowa i powszechnie stosowana w ratownictwie międzynarodowym.

W ciągu najbliższych dni w Tatrach spodziewane są dalsze opady śniegu i silny mróz. Temperatura w górach może spaść do -16 stopni Celsjusza. (PAP)

d43rzzn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43rzzn