Trwa ładowanie...

Wakacje 2020. Litwa, Łotwa i Estonia. Kraje bałtyckie podały termin otwarcia granic dla swoich obywateli

Litewski premier Saulius Skvernelis poinformował w środę, że od 15 maja zlikwidowane będą ograniczenia w podróżowaniu pomiędzy Litwą, Łotwą i Estonią. Kilka dni wcześniej zostaną otwarte granice dla obcokrajowców pracujących na Litwie. Polacy nie będą musieli odbywać 14-dniowej kwarantanny.

Wakacje 2020. Litwa, Łotwa i Estonia. Kraje bałtyckie podały termin otwarcia granic dla swoich obywateliŹródło: Getty Images
d6k67xp
d6k67xp

Kraje bałtyckie to nazwa stosowana dla określenia trzech państw położonych nad Morzem Bałtyckim - Litwy, Łotwy i Estonii. Kraje te cechują liczne podobieństwa historyczne, kulturowe i polityczne. Wspólnie zajmują obszar 175,1 tys. km kw i zamieszkiwane są przez ponad 6 mln osób. W środę doszło do zdalnego spotkania szefów rządów tych trzech państw.

- Uznaliśmy, że trzy państwa bałtyckie opanowały szerzenie się koronawirusa. Poza tym, mamy zaufanie do swych systemów opieki zdrowotnej. Dlatego od 15 maja likwidujemy ograniczenia dla obywateli Litwy, Łotwy i Estonii w podróżowaniu pomiędzy krajami bałtyckimi - napisał Skvernelis na Facebooku.

Komunikat został opublikowany po spotkaniu premiera z szefami rządów Łotwy i Estonii. Premier podkreślił, że obywateli państw bałtyckich powracających z innych krajów nadal będzie obowiązywała dwutygodniowa kwarantanna.

Zniosą kwarantannę dla Polaków

Wcześniej, bo od 11 maja Litwa otwiera granicę dla Polaków jadących do pracy. Taki przyjazd nie będzie wymagał od nich dwutygodniowej kwarantanny. Dotyczy to także naszych rodaków przyjeżdżających w celach biznesowych lub naukowych - postanowił w środę rząd.

Co ważne, od 11 maja na terytorium Litwy do pracy będą mogli wjechać wszyscy obcokrajowcy, ale osoby te, w odróżnieniu od obywateli Polski, będzie obowiązywała 14-dniowa samoizolacja.

d6k67xp

Jak podaje PAP, według szefa MSZ Linasa Linkevicziusa granica polsko-litewska może zostać otwarta dla wszystkich na początku lata.

- Nie chcę zgadywać, kiedy zostanie otwarta granica z Polską, ale wyobrażam sobie, że może się to stać na początku lata - powiedział szef litewskiej dyplomacji w rozmowie z PAP. Minister podkreślił, że państwa sąsiednie powinny koordynować działania w kwestii wychodzenia z kwarantanny. - Usprawni to cały proces, unikniemy problemów, których i tak jest wystarczająco wiele - dodał.

Koronawirus w krajach bałtyckich

Na Litwie dotychczas potwierdzono 1428 przypadków zarażenia koronawirusem, zmarło 48 osób. Na Łotwie jest to 900 przypadków i 17 zgonów, a w Estonii 1713 przypadków i 55 zgonów.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Koronawirus nie wpływa na CPK. "Plany się nie zmieniają"

d6k67xp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6k67xp