Trwa ładowanie...

Wakacje 2020. Polska otwiera granicę z Niemcami. Podano datę

Polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało koordynatora rządu RFN ds. relacji z Polską o otwarciu granicy z Niemcami. Według dokumentu nastąpi to w nocy z 12 na 13 czerwca. "Czekaliśmy na to od dłuższego czasu".

Share
Wakacje 2020. Polska otwiera granicę z Niemcami. Podano datę
Źródło: Getty Images
d3eh8kf

Przed nadchodzącym weekendem zostanie zniesiona granica polsko-niemiecka. Informację tę podała kancelaria premiera rządu krajowego Brandenburgii, która wcześniej otrzymała wiadomość od polskiego MSW.

- Zniesienie ograniczeń wjazdu do Polski jest krokiem, na który czekaliśmy od dłuższego czasu - powiedział Dietrmar Woidke, koordynator rządu federalnego ds. relacji z Polską. - Jest to możliwe, ponieważ Niemcy i Polacy działali odpowiedzialnie w walce z pandemią koronawirusa. Tysiące Niemców i Polaków mogą teraz odwiedzać swoje rodziny, przyjaciół i sąsiadów zza Odry i Nysy, turystyka i biznes mogą znów rozwijać się swobodnie – ogłosił premier Brandenburgii, cytowany przez "Deutsche Welle".

d3eh8kf

– W czasie zamknięcia granicy wszyscy dostrzegli, jak ważne są otwarte granice europejskie i jak blisko są ze sobą powiązane Niemcy i Polska. Teraz możemy wrócić do europejskiej normalności między Polską a Niemcami – zaznaczył polityk.

Otwarcie granicy polsko-niemieckiej dla pracowników sezonowych

Osoby, które pracują sezonowo u naszych zachodnich sąsiadów, będą mogły wrócić do zajęć 16 czerwca. Pomysł, który zaproponowało niemieckie Ministerstwo Rolnictwa, po konsultacjach z resortami zdrowia, pracy i spraw wewnętrznych, został potwierdzony przez Rząd Federalny Niemiec.

Getty Images
Źródło: Getty Images

Dotychczas był możliwy tylko częściowy wjazd pracowników na teren tego kraju i wynosił on maksymalnie 80 tys. osób. Jednak to rozporządzenie wygasa w połowie czerwca.

d3eh8kf

Każda osoba, która wraca do pracy sezonowej w Niemczech, musi zapoznać się z nowymi zasadami. "Deutsche Welle" przekazuje, że jedna z nich brzmi: "Kto pracuje razem, ten razem mieszka". Podział pracowników na małe, stałe zespoły od samego początku będzie ograniczał ryzyko rozprzestrzeniania się COVID-19. W przypadku infekcji cały zespół będzie musiał zostać odizolowany.

Kiedy Polska otworzy granice z pozostałymi sąsiadami?

Mimo że potwierdzono informację dotyczącą wyłącznie swobodnego przejazdu z jednym z naszych sąsiadów, to można mieć nadzieję, że podobny ruch zostanie wykonany na dniach w przypadku otwarcia granic z Litwą, Słowacją i Czechami. Jeśli chodzi o podróże do Rosji, na Ukrainę oraz Białoruś – aktualnie brak szczegółów w tej sprawie.

Źródło: Deutsche Welle

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Koronawirus. Polska. Tłumy Ukraińców na granicy. "Wyjątkowa sytuacja"

d3eh8kf

Podziel się opinią

Share
d3eh8kf
d3eh8kf