Trwa ładowanie...

Przymusowy urlop wypoczynkowy. Na jakich zasadach będzie obowiązywał?

Sejm przyjął na początku czerwca nowelizację ustawy o tarczy antykryzysowej. Zgodnie z wprowadzonymi zmianami, pracodawca będzie mógł w czasie zagrożenia epidemicznego lub w stanie epidemii w dowolnym momencie wysłać pracownika na zaległy urlop do 30 dni.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

O terminie naszego urlopie będzie mógł zadecydować pracodawcaO terminie naszego urlopie będzie mógł zadecydować pracodawcaŹródło: Getty Images
d53ni69
d53ni69

Pod koniec maja informowaliśmy o tym, że Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy m.in. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom. Mowa o firmach dotkniętych skutkami epidemii koronawirusa.

Projekt wzbudzał kontrowersje już na samym początku, kiedy się pojawił. Zakładał pozbawienie związkowców ich uprawnień, uproszczenie zasad związanych ze zwalnianiem pracowników oraz automatyczne cięcia wynagrodzeń o 10 proc.

Największa zmiana w projekcie tarczy 4.0 ma jednak związek z wprowadzeniem możliwości wyznaczenia przez pracodawcę terminu, w którym pracownik ma wykorzystać urlop.

d53ni69

Przymusowy urlop wypoczynkowy - pracodawca zadecyduje o jego terminie

Jak dotąd, zgodnie z przepisami, pracownik mógł odebrać zaległy urlop z ubiegłego roku do dnia 30 września. Po wprowadzeniu regulacji do tarczy antykryzysowej to pracodawca ma prawo w sytuacji epidemii lub zagrożenia epidemicznego wysłać pracownika na przymusowy urlop.

Może to zrobić w dowolnym momencie i na okres do 30 dni. Pracodawca nie musi także sugerować się tym, ile pracownik ma w danej chwili urlopu bieżącego. Termin 30 września pozostaje graniczną datą wykorzystania przez pracownika dni wolnych.

Takie rozwiązanie ma zapobiec kumulacji niewykorzystanych urlopów z zaległych lat oraz tych z obecnego roku kalendarzowego. Pocieszeniem dla pracowników niech będzie fakt, że pracodawcy nie mogą dysponować ich urlopami za 2020 r. Te mogą w dalszym ciągu wykorzystać do dnia 30 września 2021 r.

d53ni69

Projekt ustawy został już przegłosowany w sejmie. W dalszej kolejności będą się mu przyglądać senatorowie, potem podpisze ją prezydent.

Za nieudzielenie urlopu do 30 września grozi kara grzywny

Zgodnie z prawem, sytuacja nieudzielenia pracownikowi urlopu do 30 września stanowić będzie wykroczenie przeciwko prawom pracownika, określonym w kodeksie pracy. Pracodawcy grozi za to kara grzywny.

Źródło: "Gazeta.pl"

Tarcza 4.0. Przymusowy urlop bez zgody pracownika. "Rozsądne rozwiązanie"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d53ni69
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d53ni69

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj