Trwa ładowanie...

Wakacje 2021. Od 2 sierpnia zmiany w parkowaniu na trasie do Morskiego Oka

Ważne zmiany dla turystów w górach szykują się od 2 sierpnia. Wszyscy, którzy będą chcieli dojechać własnym samochodem na parkingi, z których startuje szlak nad Morskie Oko, zaparkują tam tylko jeśli wcześniej wykupią e-bilet.

Turyści nad Morskim OkiemTuryści nad Morskim OkiemŹródło: Adobe Stock
d3j0y21
d3j0y21

Morskie Oko każdego roku odwiedza ponad milion turystów. W tym roku to niezwykłe miejsce także przeżywa oblężenie, ale żeby się tam dostać, najpierw trzeba zostawić samochód na jednym z parkingów przy szlaku. Za kilka dni zmienią się zasady zakupu biletów parkingowych - to ważne, bo bez e-biletu odjedziecie z przysłowiowym kwitkiem.

Parkowanie na trasie do Morskiego Oka - nowe zasady

Tatrzański Park Narodowy poinformował, że od 2 sierpnia nie będzie można dokonać opłat za parkingi u obsługi, nawet jeśli będą wolne miejsca. Ważny będzie wyłącznie e-bilet zakupiony za pośrednictwem strony tpn.pl/zwiedzaj/e-bilety.

Z rezerwacją miejsca nie warto czekać do ostatniej chwili, bo te wyprzedają się często już na dobę przed. W środę 28 lipca nie ma już miejsc na kolejny dzień.

Turyści na szlaku Adobe Stock
Turyści na szlakuŹródło: Adobe Stock

Opłata za bilet parkingowy na Łysej Polanie i Palenicy Białczańskiej to 35 zł. Turysta z wykupionym biletem ma gwarancję, że będzie miał gdzie zostawić samochód. Godzina przyjazdu nie ma znaczenia, ale kolejność tak, bo ta decyduje o tym, gdzie samochód będzie zaparkowany. Miejsce na Palenicy Białczańskiej jest bliżej wejścia na szlak.

d3j0y21

Co ważne, konieczność wykupienia wcześniej o e-biletu dotyczy także osób nocujących w schroniskach i osób korzystających z miejsc dla inwalidów.

Osoby, które nie posiadają opcji płatności internetowych od 2 sierpnia będą mogły zakupić bilet z płatnością gotówkową w Punkcie Informacji Turystycznej, przy ul. Chałubińskiego 44. Warunkiem zakupu na dany dzień będzie dostępność miejsc.

Zmiany na parkingach przy trasie do Morskiego Oka

- Podobny model sprzedaży wprowadziliśmy już w trakcie zeszłorocznych wakacji. Ostatnie tygodnie pokazały, że mieszany system sprzedaży biletów parkingowych w okresie dużego ruchu turystycznego nie zmniejsza korków w tym rejonie. Poza sezonem zdawał egzamin, w wakacje – nie. Dlatego podjęliśmy decyzję o ponownym wyłączeniu dostępności parkingów bez wcześniejszej rezerwacji (e-biletu) - wyjaśnił w komunikacie dyrektor TPN Szymon Ziobrowski.

d3j0y21

Dyrektor podkreśliła, że czerwiec był rekordowy jeśli chodzi o ruch turystyczny na terenie TPN. - E-bilety są próbą rozwiązania problemu kolejek, korków i związanych z tym frustracji. Mają zapewnić względny komfort w czasach gwałtownie rosnącego ruchu turystycznego. Zależy nam na usprawnieniu początkowego etapu tatrzańskiej wycieczki - dodał.

Przypominamy, że w okolicy działają też parkingi alternatywne na terenie gminy Bukowina oraz na Polanie Zgorzelisko, skąd organizowany jest transport zbiorowy. Na miejsce można też dojechać transportem publicznym.

d3j0y21

Źródło: TPN

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3j0y21
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3j0y21