Trwa ładowanie...

Wakacje 2021 w Polsce. Niespodzianki natury, które trzeba zobaczyć

Krzywy las, kolorowe jeziorka czy pustynie – to tylko część z bardziej nietypowych atrakcji przyrodniczych naszego kraju. Natura potrafi zaskakiwać, o czym warto przekonać się osobiście. Te miejsca to prawdziwe perełki turystyczne.

Krzywy las / zdjęcie ilustracyjne Krzywy las / zdjęcie ilustracyjne Źródło: Wikimedia Commons, fot: Kengi
d2smfhj
d2smfhj

Podczas podróży po Polsce turyści koncentrują się na miejscach, które świetnie znają. Dlatego często wracają nad morze czy chodzą po górach. Zainteresowaniem cieszy się także wypoczynek nad jeziorami. Tymczasem w naszym kraju nie brakuje przepięknych zakątków, będących prawdziwymi cudami natury. Jakie atrakcje przyrodnicze Polski można tak określić?

Raj - najpiękniejsza z polskich jaskiń

- Atrakcje przyrodnicze to jeden z elementów, które potrafią przyciągnąć turystę szukającego pomysłu na urlop czy weekendowy wyjazd. Teraz zainteresowaniem cieszą się wyjazdy niekoniecznie dalekie, ale takie, które można wypełnić różnymi aktywnościami - mówi Kamila Miciuła z portalu Nocowanie.pl.

Jaskinia Raj jest bez wątpienia takim wabikiem na turystów. Ukryta przed ludzkim wzrokiem, obrosła legendą, przez co osoby wypoczywające w Górach Świętokrzyskich zwykle umieszczają ją na swojej liście miejsc do obejrzenia.

Jaskinia Raj / zdjęcie ilustracyjne Wikimedia Commons
Jaskinia Raj / zdjęcie ilustracyjneŹródło: Wikimedia Commons

Jaskinia wyróżnia się przede wszystkim bogatą szatą naciekową. Ciekawie uformowane stalaktyty i stalagmity czynią z komór jaskini Raj niemal bajkowe komnaty. Wrażenie potęguje odpowiednie oświetlenie, które wydobywa ze skał to, co w nich najpiękniejsze. Przed przyjazdem najlepiej wcześniej zarezerwować i opłacić bilet wstępu, w jaskini obowiązują bowiem dzienne limity zwiedzających.

d2smfhj

Ofertę turystyczną uzupełnia Centrum Neandertalczyka, znajdujące się w Chęcinach. Przed dziesiątkami tysięcy lat przedstawiciele tego gatunku zamieszkiwali jaskinię Raj, co potwierdzają odkryte na miejscu przedmioty. Centrum wyjaśnia wiele mitów narosłych wokół neandertalczyków, których przez dziesiątki lat uważano za tępych brutali. Okazuje się, że zupełnie niesłusznie.

To trzeba zobaczyć - niezwykłe drzewa

Spacer po lesie daje nam możliwość bliskiego kontaktu z naturą, wycisza a także redukuje stres. Przy okazji jest szansa na to, by zobaczyć naprawdę ciekawie uformowane drzewa. Oczywiście nie wszędzie i nie w każdym lesie.

Miejscem zupełnie wyjątkowym pod tym względem jest Krzywy Las w okolicy Gryfina (woj. zachodniopomorskie). Tworzą go sosny, których pnie zakrzywiają się w kształcie litery “C”. Zdeformowanych w ten sposób drzew jest około stu i nikt nie wie, co mogło to spowodować. Najprawdopodobniej przyczynił się do tego człowiek. Obecnie Krzywy Las ma status pomnika przyrody.

Krzywy Las, zdjęcie ilustracyjne Wikimedia Commons
Krzywy Las, zdjęcie ilustracyjneŹródło: Wikimedia Commons, fot: Artur Strzelczyk

Jednak krzywy las niedaleko Gryfina nie jest jedynym tego typu miejscem w Polsce. Całkiem podobne, ale o wiele mniej sławne, znajduje się na Dolnym Śląsku, w pobliżu Pieńska. Hipotez dotyczących jego powstania jest kilka: celowe uformowanie na użytek przemysłu meblarskiego, uszkodzenie przez żołnierzy szykujących się forsowania Nysy pod koniec drugiej wojny światowej lub działanie szkodnika.

d2smfhj

Wśród oryginalnych drzew, wartych zobaczenia, trzeba wymienić też wiszącą sosnę. Można ją zobaczyć w Lesie Wełeckim w okolicy Buska-Zdroju. Korzenie sosny wystają z ziemi na około trzy metry, przez co wydaje się, jakby unosiła się w powietrzu.

Beskidzkie mofety

Mofety to miejsca, gdzie ze szczelin ziemi wydostają się na powierzchnię pęcherzyki dwutlenku węgla. Wydają przy tym charakterystyczny bulgot, a woda wygląda, jakby cały czas wrzała. To jednak tylko wrażenie, ponieważ w rzeczywistości jest lodowata.

Mofeta w Jastrzębniku Wikimedia Commons
Mofeta w JastrzębnikuŹródło: Wikimedia Commons, fot: Jerzy Opioła

Chociaż mofety są niewątpliwą atrakcją beskidzkich miejscowości, takich jak Tylicz czy Jastrzębnik, to należy zachować przy nich ostrożność. Stężenie dwutlenku węgla w mofetach jest niezwykle wysokie, przez co stanowi zagrożenie.

d2smfhj

Polska Sahara, czyli wyjątkowa Pustynia Błędowska

Wśród nietypowych przyrodniczych atrakcji Polski na pewno trzeba wymienić pustynię. Większość turystów słyszała o Pustyni Błędowskiej, ale nie każdy potrafią ją zlokalizować. Okazuje się, że leży niedaleko Dąbrowy Górniczej, na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd.

Zajmuje ponad 30 kilometrów kwadratowych, a jej obszar można zwiedzić dzięki sieci szlaków turystycznych. Aby szerzej objąć wzrokiem pustynny krajobraz, trzeba wdrapać się na któryś z punktów widokowych. Szczególnie polecane jest wzgórze Czubatka (355 m n.p.m.), znajdujące się nieopodal miejscowości Klucze.

Nocne zabawy jeleni. Kto nie skoczy tego skucha!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2smfhj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2smfhj