Wakacje nad Balatonem
Węgry, choć może nie wszyscy o tym wiedzą, mają jedną z piękniejszych tradycji winiarskich w Europie. Warto o tym pamiętać podczas planowania wakacyjnego wyjazdu. Wypoczynek nad Balatonem, połączony ze zwiedzaniem starych winnic może dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Również smakowych…
Węgry, choć może nie wszyscy o tym wiedzą, mają jedną z piękniejszych tradycji winiarskich w Europie. Warto o tym pamiętać podczas planowania wakacyjnego wyjazdu. Wypoczynek nad Balatonem, połączony ze zwiedzaniem starych winnic może dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Również smakowych…
Nasi południowi sąsiedzi z winem nieprzerwanie związani są od co najmniej czasów Cesarstwa Rzymskiego, kiedy to notowane były pierwsze przypadki eksportu miejscowych win nad Morze Śródziemne. W średniowieczu wina węgierskie były uważane za jedne z najlepszych w Europie. - Co interesujące, Węgry w XVIII wieku jako pierwszy kraj na świecie wprowadziły w regionie Tokaju apelacje i ścisłe reguły dotyczące pochodzenia winogron z poszczególnych działek oraz technik wytworzenia wina. Dopiero później podobny system zaczęto wprowadzać we Francji, przyczyniając sie do poprawy jakości tamtejszych win – mówi Tomasz Wlazło, bezpośredni importer win, właściciel firmy Visfera.
Potem węgierskie trunki ogarnął mało korzystny dla jakości czas demokracji ludowej. Po burzy zawsze jednak wychodzi słońce – ostatnich kilkanaście lat to dobra passa dla węgierskich winiarzy, którzy potrafili odbudować dobre imię węgrzynów. Dziś trunki znad Balatonu (i nie tylko) święcą triumfy na najbardziej prestiżowych konkursach europejskich.
Wakacje nad Balatonem muszą więc nieodłącznie wiązać się z odwiedzeniem przynajmniej kilku lokalnych winnic i spróbowaniem genialnych białych i czerwonych win. Warto jednak wiedzieć, gdzie zawitać, ponieważ nie każda piwniczka dostarczy nam jednakowych doznań smakowych. - Nad Balatonem istnieje wielu małych producentów, którzy produkują wina o bardzo różnej jakości. Dlatego warto odwiedzić tych najbardziej renomowanych. Szczególnie wielu z nich wytwarza wina w legendarnym rejonie leżącym u stop wulkanicznej Góry Badacsony, w wioskach Badacsony czy Badacsonytomaj – wyjaśnia Tomasz Wlazło. - Jednak zwróciłbym także uwagę na stary region Balatonfuered-Csopak, a szczególnie na winiarnie Figula Winery, laureata najbardziej prestiżowej nagrody na Węgrzech Winiarza Roku. Jeżeli ktoś chciałby kupić świetne wina, polecam sieć lokalnych sklepów „Balaton Borgaleria”, sprzedających tylko najlepsze trunki od czołowych producentów znad „węgierskiego morza”. Warto również skosztować wina na festynach organizowanych latem
w głównych kurortach, gdzie jednocześnie możemy porównać kilkaset gatunków win – dodaje.
Choć enoturystyka staje się w Polsce coraz bardziej popularna, dla większości wyjeżdżających nad Balaton liczą się przede wszystkim miejscowe uroki i atrakcje, których potem dopełnieniem jest wino. Urokliwych zakątków na pewno nie zabraknie nikomu. Półwysep Tihany to przede wszystkim zabytkowe opactwo benedyktyńskie, górujące nad półwyspem i okolicznymi brzegami jeziora, park krajobrazowy, dwa wewnętrzne jeziora wulkaniczne. W klimatycznym miasteczku uzdrowiskowym Balatonfüred znajdziemy źródła węglanowe, łaźnię z XVIII wieku oraz cudowne trawiaste plaże dla dzieci i jeden z największych aquaparków na Węgrzech. Balatonfüred to również jeden z najpiękniejszych portów nad Balatonem, gdzie w lipcu odbywają się regaty żeglarskie a w sierpniu święto miłośników wina, czyli Festiwal Win. Tutejsza gleba wapienna sprzyja uprawie win mocnych i ognistych, ale o lżejszym charakterze niż w innych okolicach.
Dla młodych ludzi spragnionych rozrywki doskonałą wakacyjną przystanią będzie na pewno miasto Siofok, z wielokilometrowym pasem dyskotek, pubów, klubów i niekończącą się zabawą przez całe lato.