Trwa ładowanie...

Walka o dorożki w Krakowie. Obrońcy zwierząt chcą odwołania przetargu

Obrońcy praw zwierząt domagają się odwołania przetargu na przyznanie uprawnień do korzystania z miejsc postojowych dla dorożek na Rynku Głównym w Krakowie na lata 2025-2027. Chcą też przeprowadzenia konsultacji społecznych.

Choć dorożki uchodzą za jeden z symboli Krakowa, obrońcy zwierząt dążą do ograniczenia lub całkowitej likwidacji pracy koni w centrum miastaChoć dorożki uchodzą za jeden z symboli Krakowa, obrońcy zwierząt dążą do ograniczenia lub całkowitej likwidacji pracy koni w centrum miastaŹródło: Adobe Stock
d1gbsg3
d1gbsg3

Autorki dokumentu adresowanego do prezydenta Krakowa oceniają m.in., że warunki przetargu nie uwzględniają ich postulatów, jak weryfikacja warunków atmosferycznych, rodzaj podkucia i warunki odpoczynku zwierząt, zbieranie danych na temat rotacji koni pracujących w Krakowie i ich dalszego losu. Według nich, należałoby przy ogłaszaniu przetargu wziąć też pod uwagę czynniki wpływające na zdrowie zwierząt, jak smog, praca w hałasie i w warunkach ruchu drogowego Krakowa.

Turyści i tak przyjadą

- Czas najwyższy, żebyśmy przestali torturować zwierzęta, bo to nie są maszyny – przekonywała radna Joanna Hańderek z Nowej Lewicy. Aktywistka na rzecz zwierząt, Monika Kohut, oceniła zaś, że po zlikwidowaniu dorożek turyści nie przestaliby przyjeżdżać do Krakowa.

Radna Aleksandra Owca z partii Razem poinformowała na konferencji prasowej, że od czasu utworzenia 10 listopada internetowej petycji podpisało się pod nią około tysiąca osób.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tłumy to mało powiedziane. Rzeka ludzi na ulicach Krakowa

Pozwolenie na dni parzyste i dni nieparzyste

Zwycięzcy zapowiedzianego na 27 listopada przetargu ustnego uzyskają prawo do zawarcia umowy z gminą miejską Kraków. Wymagane będzie dostarczenie m.in. tzw. paszportów koni z wpisem badań weterynaryjnych, zaświadczeń o niekaralności właścicieli, zdjęć pojazdów zaprzęgowych i dokumentów potwierdzających spełnienie wymagań weterynaryjnych dotyczących stajni, w których konie przebywają.

Postój będzie zlokalizowany na odcinku od wlotu ul. Szewskiej do wlotu ul. św. Jana na Rynku Głównym. W ramach przetargu udostępnione zostanie 26 miejsc postojowych dla dorożek na Rynku Głównym, z których 13 przypada na dni parzyste miesiąca, a pozostałe 13 na dni nieparzyste.

d1gbsg3

Urząd miasta, informując o przetargu, podkreślił, że z uwagi na dobrostan zwierząt wprowadzono zmiany w postępowaniu przetargowym i w warunkach umowy, jaka będzie podpisywana z przedsiębiorcami dorożkarzami.

Skrócony zostanie m.in. postój dorożek. Obecnie trwa on od godz. 9.30 do 24, a od 2025 r. będzie od godz. 12 do 24. W razie wysokiej temperatury będzie obowiązywał zakaz postoju w godz. od 12 do 18.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1gbsg3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gbsg3

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj