Trwa ładowanie...

Warmińsko-mazurskie. Silny wiatr utrudnia życie bocianom

Silny wiatr dał się we znaki bocianom, które przebywają na terenie woj. warmińsko-mazurskiego. Pod Piszem podmuch wiatru rzucił bociana na przeszkodę i ptak doznał tak poważnych urazów, że nie udało się go uratować.

Bocian (zdjęcie ilustracyjne)Bocian (zdjęcie ilustracyjne)Źródło: 123RF
d3j0y21
d3j0y21

Policjanci z Rucianego-Nidy poinformowali, że na drodze we wsi Osiniak znaleźli rannego bociana. Przenieśli go w plandece na pobocze. Bociana na obserwację zabrali pracownicy Ośrodka Rehabilitacji Bocianów w Mazurskim Parku Krajobrazowym w Krutyni.

Pogoda niezbyt przyjazna dla bocianów

"Niestety, okazało się, że jest poważnie ranny. Do jego nóg nie dopływała krew, ptak nie był w stanie się poruszać. Niestety nie dało się go uratować, urazy, jakich doznał, gdy silny wiatr rzucił nim o przeszkodę, były zbyt poważne" - powiedział PAP dyrektor Mazurskiego Parku Krajobrazowego Krzysztof Wittbrodt.

W ostatnich dniach do tego ośrodka trafił jeszcze jeden bocian, który został ranny na skutek silnego podmuchu wiatru. "Ten miał uszkodzone skrzydło, przekazaliśmy go do leczenia w innym ośrodku" - podał Wittbrodt.

d3j0y21

Silny wiatr w bocianim gospodarstwie w Żywkowie złamał jabłoń, na której znajdowało się bocianie gniazdo. Jak poinformowali pracownicy gospodarstwa Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków w Żywkowie, bociany nie ucierpiały, ale z gniazda wypadły dwa jajka.

Silny wiatr nie sprzyja bocianim lądowaniom

Dr Ewa Rumińska z Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie pod Olsztynem powiedziała PAP, że silny wiatr może sprawiać kłopoty bocianom zwłaszcza podczas lądowania. "Silne podmuchy mogą rzucać zwierzętami o przeszkody, co powoduje u nich urazy. Takie wypadki zdarzają się częściej, gdy młode bociany uczą się latać. Niestety wichury też są sprawcami ptasich urazów" - dodała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Bociany wracają do Polski. Niezwykle rzadki widok w lasach

d3j0y21
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3j0y21