Warszawa. Niezwykłe znalezisko w kanałach. Te tablice mają 115 lat
Pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie (MPWiK) dokonali wyjątkowego odkrycia. Natrafili na dwie kamienne tablice wmurowane w ścianę kanału pod stołeczną ul. Jagiellońską.
MPWiK informuje o tym odkryciu za pośrednictwem mediów społecznościowych. Przekazano, że dwie tablice kamienne - jedna z polskim, druga z rosyjskim tekstem - zostały wmurowane w ścianę ceglanego kanału pod ul. Jagiellońską na Starej Pradze.
"Upływ czasu spowodował, że napisy są słabo widoczne, można je jednak odczytać. Upamiętniają rozpoczęcie 115 lat temu (20 października 1906 r.) budowy kanalizacji Pragi pod kierownictwem inżyniera Williama Heerleina Lindleya" - podkreśla MPWiK.
"Gazeta Wyborcza" przytacza polską inskrypcję, która brzmi następująco: "Kamień położony przez pełniącego obowiązki prezydenta miasta Warszawy W. Litwińskiego na pamiątkę rozpoczęcia robót kanalizacyjnych przedmieścia Pragi 20 października 1906 roku (...) pod kierunkiem inżyniera W.H. Lindleya".
Czytaj także: Przestaną produkować whisky? Powód może zaskoczyć
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Warszawa. Dwie tablice, dwie różne daty. Dlaczego?
Spostrzegawczy szybko wychwycą, że w rosyjskim tekście pojawiła się inna data, tj. 7 października 1906 roku. Wynika to z tego, że wówczas używano dwóch kalendarzy - starego juliańskiego i nowego gregoriańskiego. Było między nimi 13 dni różnicy.
Podobne tablice znajdują się w Stacji Filtrów przy ul. Koszykowej. Widnieje na nich informacja o przystąpieniu do budowy nowoczesnej kanalizacji w Warszawie.
Angielski inżynier William Lindley stworzył w Warszawie wraz z synem Williamem Heerleinem Lindleyem system wodociągów i kanalizacji, jakim mogło się wówczas pochwalić tylko kilka europejskich metropolii, jak m.in. Hamburg, Gdańsk, Frankfurt nad Menem czy Wrocław, na co uwagę zwraca "GW".