Trwa ładowanie...
03-03-2011 13:03

Warszawa - tu nie można się nudzić

Mnóstwo zabytków, szereg imprez sportowych i kulturalnych powoduje, że w Warszawie nie można się nudzić. O wadach i zaletach pobytu w stolicy, a także o udziale miasta w konkursie na Europejską Stolicę Kultury opowiedziała nam, w porozumieniu z Prezydent Hanną Gronkiewicz - Waltz, Katarzyna Ratajczyk - Dyrektor Biura Promocji Miasta.

Warszawa - tu nie można się nudzićŹródło: uploaded on Flickr by Christ0ff under CC license http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
d2s22pv
d2s22pv

Mnóstwo zabytków, szereg imprez sportowych i kulturalnych powoduje, że w Warszawie nie można się nudzić. O wadach i zaletach pobytu w stolicy, a także o udziale miasta w konkursie na Europejską Stolicę Kultury opowiedziała nam, w porozumieniu z Prezydent Hanną Gronkiewicz - Waltz, Katarzyna Ratajczyk - Dyrektor Biura Promocji Miasta.

Jacek Andrzej Kwiatkowski: Jakie najważniejsze stałe atrakcje turystyczne mogą przyciągnąć gości do Warszawy w sezonie zimowym?

*Katarzyna Ratajczyk: *W Warszawie nie można się nudzić. Tak samo zimą, jak w każdej innej porze roku stolica może zapewnić przyjeżdżającym wszystko, co nowoczesna metropolia powinna oferować swoim gościom. Poczynając od obiektów i wydarzeń kulturalnych, poprzez zabytki a kończąc na imprezach rekreacyjnych i sportowych. Wizytówkami Warszawy, z których jesteśmy niezmiernie dumni, są interesujące, interaktywne muzea. Zmodernizowane w 2010 roku muzeum Fryderyka Chopina, ma największą na świecie kolekcję chopinianów a ponadto jest jednym z najnowocześniejszych muzeów biograficznych na świecie. Można tu zobaczyć rękopisy, pamiątki, można posłuchać muzyki, ale także poczuć ulubiony zapach kompozytora… Nie tylko tu ekspozycji można doświadczyć niemal wszystkimi zmysłami. Podobnie jest w muzeum Powstania Warszawskiego, które nadal cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Muzeum pokazuje tragiczną historię miasta i jego mieszkańców w sposób daleki od standardowych lekcji historii. Najnowszą atrakcją stolicy jest
Centrum Nauki Kopernik. Można tu samodzielnie przeprowadzać doświadczenia wyjaśniające najbardziej zagadkowe zjawiska m.in. przyrodnicze i fizyczne. Eksperymentowanie jest tak wciągające, że warto zarezerwować sobie na nie kilka godzin.

- Mówiąc o muzeach, nie sposób nie wspomnieć muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w domu urodzenia uczonej. Rok 2011, ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Chemii pod patronatem Marii Skłodowskiej - Curie, jest szczególnym pretekstem do odwiedzenia tego jedynego na świecie muzeum biograficznego noblistki. Należy też pamiętać, że Maria jest obok Fryderyka Chopina, jedną z najbardziej znanych postaci pochodzących z Warszawy. Przy ul. Lipowej 3 od ub. roku można oglądać mural poświęcony noblistce. Warto też zobaczyć murale chopinowskie zlokalizowane w centrum miasta (przed Pałacem Kultury i Nauki u wylotu tunelu ul. Złotej, przy ul Tamka i ul. Konopczyńskiego).

- Stałe atrakcje to też, naturalnie, zabytki. Przyjeżdżając do Warszawy postrzegamy ją często jako miasto nowoczesne, zapominając o jej długiej historii i pięknych zabytkach. Najważniejsze obiekty, które każdy odwiedzający powinien zobaczyć, to przede wszystkim Stare Miasto i Zamek Królewski, wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz Trakt Królewski łączący dawne rezydencje Królewskie. 11 – kilometrowy Trakt rozpoczyna się na pl. Zamkowym i poprzez Krakowskie Przedmieście, najpiękniejszą i najbardziej reprezentacyjną arterię miasta, biegnie dalej ku letnim rezydencjom królów Polski – pałacom w Łazienkach Królewskich i Wilanowie. Dodatkową atrakcją Traktu Królewskiego są multimedialne ławeczki, grające utwory Fryderyka Chopina, ustawione przy wszystkich obiektach związanych z kompozytorem. Ławeczki ustawiono tu w związku z obchodami 200. rocznicy urodzin kompozytora w roku ubiegłym. Odmiennym, jednym z najmłodszych zabytków Warszawy, jest Pałac Kultury i Nauki. Kontrowersyjny symbol jest jedną z
najważniejszych atrakcji stolicy. Z 30 piętra budowli można podziwiać panoramę miasta.

d2s22pv

- Poza zabytkami i muzeami, warto odwiedzić innego rodzaju obiekty. Niewątpliwą atrakcją, zwłaszcza dla młodych turystów jest ogród zoologiczny, zlokalizowany na warszawskiej Pradze. W nowym rekinarium można zobaczyć jedynego w Polsce rekina z gatunku Tawrosz. Zoo ma też nowego lokatora. W pawilonie akwarium, zamieszkała ośmiornica - Octopus vulgaris. Znany wszystkim z wskazywania zwycięzcy meczu Paul, mieszkaniec Sea Life Centre w Oberhausen, był tego samego gatunku. Zainteresowanych sportem zapraszam również do odwiedzenia wyremontowanego, miejskiego stadionu Legii - obiektu nowoczesnego, spełniającego najwyższe standardy UEFA. Na terenie stadionu otwarto niedawno muzeum poświęcone historii klubu. (Stadion można zwiedzać tylko w grupach zorganizowanych)

Proszę polecić naszym Czytelnikom najlepsze imprezy w okresie luty-marzec, dla których warto przyjechać tutaj nawet z drugiego końca Polski.

- Warszawa jest miastem, w którym niezwykle dużo się dzieje, szczególnie w obszarze kultury. Ponad 20 teatrów i kilka sal koncertowych zaprasza nie tylko warszawiaków. Teatr Wielki, w styczniu i lutym zaprasza na operę „Nabucco” i „Traviata” oraz balet „Tańczmy Bacha: Pocałunki, Concerto Barocco, The Green in Light and Shadow”. O zakupie biletów należy jednak pomyśleć z dużym wyprzedzeniem. Z reguły w dniu spektaklu można starać się wyłącznie o wejściówki.

- Amatorów muzyki rozrywkowej, może zainteresować koncert walentynkowy – „Thank you for the music. Gorączka walentynkowej nocy!” - Największe przeboje grup ABBA & Bee Gees w Sali Kongresowej oraz Francophonic Festival 2011, który otworzy występ grypy Nouvelle Vague. W klubie Stodoła po raz 31. odbędzie się konkurs Rock & Roll im. Billa Haleya. Warszawa jako kandydat do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury oferuje wiele dodatkowych imprez kulturalnych każdego dnia. W październiku zeszłego roku Warszawa przeszła do finału konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, pokonując 6 rywali. W maju czeka nas kolejne wyzwanie – złożenie ostatecznej aplikacji.

- Wydarzenia sportowe, które w najbliższym czasie będą miały miejsce w Warszawie to: Mistrzostwa Świata Drużyn w Łyżwiarstwie Szybkim na Torze Krótkim tzw. Short track, Puchar Świata Mężczyzn w Judo, I Międzynarodowe Mistrzostwa Warszawy w Pływaniu Morsów i Półmaraton Warszawski. Stolica będzie też gospodarzem Finału Ligii Europy Centralnej Pucharu Świata w Ujeżdżeniu. Początek roku to naturalnie czas sportów zimowych. Tych, którzy lubią spędzać aktywnie czas, zapraszamy na całoroczny stok narciarski Szczęśliwice (czynny codziennie w godz.10 – 20) i miejskie lodowiska m.in. Stegny, Torwar oraz „Arena” przed Pałacem Kultury i Nauki, na które wstęp jest bezpłatny. (czynny pon-czw.8 – 20, pt-nd 8 – 21).

d2s22pv

- Ponadto, jak co roku podczas ferii, miasto przygotowało się do akcji Zima w mieście. Zajęcia będą się odbywać w ponad 50 obiektach. Wiele wydarzeń przeznaczonych jest dla warszawiaków, ale niektóre z nich mogą zainteresować także przyjezdnych. Akcję rozpocznie 14 lutego Wielki Bal Karnawałowy w hali Arena Ursynów. Zachęcam do odwiedzania stolicy w celach turystycznych, niespiesznego zwiedzania miasta, poznania jego klimatu i charakteru. Przypominam także, że jeśli pogoda nie sprzyja spacerom, można oglądać Warszawę z pokładu piętrowego autobusu turystycznego. Na każdym kroku można spotkać coś, co nas zainteresuje. Restaurację, sklep czy galerię. Wszystkie wspomniane wyżej imprezy to tylko ułamek wydarzeń, jakie odbywają się codziennie w Warszawie. Więcej informacji można znaleźć na portalu Miasta poświęconym kulturze www.kulturalna.warszawa.pl oraz na oficjalnym portalu turystycznym www.warsawtour.pl.

Tekst: J.A.Kwiatkowski, Ewa Żuchowska
Fotografie: UM Warszawa
Więcej informacji: www.um.warszawa.pl

Oficjalne wydanie internetowe www.NajlepszeImprezy.eu
Dołącz do nas na Facebooku!
Sprawdź najlepsze oferty:
d2s22pv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2s22pv