Trwa ładowanie...
d1c8fj4
IAR
Miasta

Waszyngton - wielki śmierdzący kwiat

W Stanach Zjednoczonych zakwitł jeden z największych i najbardziej śmierdzących kwiatów świata. Wydarzenie to przyciągnęło do waszyngtońskiego ogrodu botanicznego dziesiątki tysięcy Amerykanów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Waszyngton - wielki śmierdzący kwiat
(AFP PHOTO / Paul J. Richards)
d1c8fj4

Titan Arum czyli Dziwadło olbrzymie to roślina pochodząca z Sumatry. Jego kwiat osiąga 3,5 metra wysokości. Gdy się otwiera wydziela nieprzyjemny zapach przypominający zepsutą rybę. To właśnie ważące 250 kilogramów, siedmioletnie Dziwadło olbrzymie przyciągnęło do waszyngtońskiego ogrodu botanicznego tłumy widzów.

„Wygląda super. Jest gigantyczny, ma ogromny kielich i wyjątkowo długi zielony słupek. Spodziewałem się jednak większego smrodu”.

Większość zwiedzających jest rozczarowana brakiem odoru. Pracownicy ogrodu botanicznego zapewniają, że kwiat śmierdział tuż po zakwitnięciu a potem przestał. „Przychodziłam tu codziennie od tygodnia czekając aż zakwitnie. Jestem pod wrażeniem jakie niezwykłe rzeczy stworzyła natura”.

Kwiat Dziwadła olbrzymiego zwiędnie po kilkudziesięciu godzinach. Potem roślina będzie odpoczywać przez prawie półtora roku.

Informacyjna Agencja Radiowa / IAR / Marek Wałkuski / Waszyngton/mcm/

d1c8fj4

Podziel się opinią

Share

d1c8fj4

d1c8fj4