Trwa ładowanie...

Ważna zmiana dla turystów w polskich górach

Trzy popularne szlaki wspinaczkowe zostały otwarte w polskich Tatrach. Od 1 grudnia były zamknięte ze względu na ochronę przyrody i bezpieczeństwo turystów. Warunki w wysokich partiach gór są jednak nadal bardzo surowe i nieprzewidywalne. Wymagają noszenia kasku i umiejętności posługiwania się czekanem oraz rakami.

W Tarach otwierane są stopniowo szlaki, które przez zimę były zamknięte ze względu na ochronę przyrodyW Tarach otwierane są stopniowo szlaki, które przez zimę były zamknięte ze względu na ochronę przyrodyŹródło: Adobe Stock, fot: AndrzejKryza_PHOTO
d456bed
d456bed

Szlaki, które zostały udostępnione turystom, to popularne przejście z Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Świstówkę Roztocką do Morskiego Oka, czerwona trasa z Przełęczy w Grzybowcu do Wyżniej Kondrackiej Przełęczy i dalej na Giewont, a także zielony szlak przez Dolinę Tomanową – od skrętu przy Kamienistym Żlebie do Chudej Przełączki.

Ratownicy górscy ostrzegają jednak turystów przed pochopnym podejmowaniem decyzji o wyjściu w góry.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Tam, gdzie mieszkają, panują inne zasady. "Tutaj nikt nie zaklucza domów"

"Należy pamiętać, że w wyższych partiach Tatr nadal panują warunki typowo zimowe. Śnieg w godzinach porannych jest zmrożony i bardzo twardy, w ciągu dnia w miejscach nasłonecznionych robi się mokry i grząski. W tych warunkach raki, czekan i kask oraz umiejętność posługiwania się tym sprzętem są obowiązkowe" – apelują na swojej stronie służby Tatrzańskiego Parku Narodowego.

d456bed

Osoby wyruszające na piesze wędrówki muszą pamiętać, że na wszystkich szlakach w Tatrach obowiązuje zakaz poruszania się w ciemności - od zmierzchu do świtu. Zakaz ten związany jest z ochroną przyrody. Z powodu intensywnych roztopów istnieje też duże ryzyko nagłego wzbierania potoków.

W polskiej części Tatr można korzystać z 275 km oznakowanych szlaków turystycznych o różnych stopniach trudności: od bardzo łatwych po bardzo trudne i wyposażone w urządzenia asekuracyjne jak łańcuchy, klamry i drabinki. Grupy zorganizowane oraz wycieczki, w których uczestniczy młodzież szkolna, muszą być prowadzone przez uprawnionych przewodników tatrzańskich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d456bed
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d456bed

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj