Węgry - Balaton wraca w wielkim stylu
Tego miejsca nie trzeba przedstawiać starszym Polakom. Młodsi odkrywają je ostatnio na własną rękę. Balaton - jeden z najpopularniejszych kurortów w czasach PRL-u, marzenie niemal każdej polskiej rodziny. Ten zakątek niezmiennie zachwyca kolejne pokolenia turystów.
04.12.2012 | aktual.: 30.07.2013 12:31
Tego miejsca nie trzeba przedstawiać starszym Polakom. Młodsi za to odkrywają je ostatnio na własną rękę. Balaton - jeden z , marzenie niemal każdej polskiej rodziny. Ten zakątek niezmiennie zachwyca kolejne pokolenia turystów.
Balaton *(Jezioro Błotne) to najwieksze jezioro w Europie Środkowej. Położone w północno-zachodnich , ok. 80 km od Budapesztu ma powierzchnię prawie 600 km kw., długości 77 km i szerokości od 1,5 do 14 km. Zbiornik nie należy do głębokich – jego średnia głębokość wynosi zaledwie 2,5 m, a największa głębina koło *półwyspu Tihany nie przekracza 13 m. Dzięki temu woda szybko się nagrzewa i latem łatwo osiąga temperaturę 25 – 27 st.C.
Mimo niewielkiej głębokości Balaton *jest często nazywany "węgierskim morzem", głównie ze względu na tworzące się na nim, nawet przy lekkich podmuchach wiatru, imponujące fale. Największą atrakcją była miejscowość Siófok, leżąca na południowym brzegu jeziora, gdzie znajdowały się najnowocześniejsze, jak na ówczesne czasy, hotele oraz *Nagy Strand, 17-kilometrowa plaża z deptakiem. Północny brzeg Balatonu *jest bardziej urozmaicony - to tu można po wylegiwaniu się na plaży zwiedzić *półwysep Tihany wraz z malowniczym opactwem benedyktyńskim i pobliskimi winnicami. Obecnie Balaton przeżywa swoisty renesans - starsi turyści wracają tu wiedzeni sentymentem, a młodsi odkrywają ten niezwykle piękny zakątek Węgier.
Wyjazd na 10-dniowe wakacje nad Jezioro Błotne to koszt już od 800 zł.
Tradycyjnie była to kraina gwarantująca pomyślność i dobrobyt, obfita w ryby i wszelką zwierzynę, o łagodnym klimacie i wydajnych glebach, i od tysięcy lat wabiła kolejne ludy. Za czasów rzymskich, gdy jezioro nazywano Pelso, wokół zbiornika biegły drogi łączące najważniejsze miasta Panonii, a wzdłuż nich wyrosły pierwsze winnice. Istnieją przypuszczenia, że Rzymianie umieli też regulować poziom wody w jeziorze za pomocą śluzy w dzisiejszym Siófok, gdzie z Balatonu wypływa rzeczka Sió. Jezioro musiały znać kolejne ludy, który docierały do basenu karpackiego – samą nazwę zbiornika wywodzi się od awarskiego słowa błatno, oznaczającego stojącą wodę.