Wielka Brytania. Lądowisko zostało wyrzucone w powietrze podczas startu samolotu
Przed szpitalem Addenbrooke w Cambridge odbywały się ćwiczenia związane z transferem medycznym. Dokonano m.in. próbnego lądowania pionowzlotem. Jednak lądowisko zostało poważnie uszkodzone w trakcie treningu i tymczasowo wyłączone z użytkowania.
Lądowisko przy Addenbrooke's Hospital w Cambridge jest używane m.in. do szkoleń pilotów z pogotowia lotniczego. Jednak musiało zostać zamknięte, ponieważ zostało poważnie uszkodzone podczas próbnego lądowania samolotu typu Bell-Boeing V-22 Osprey, nazywanego pionowzlotem. Konstrukcja lądowiska została dosłownie wyrzucona w powietrze, co widać na poniższym nagraniu.
Loty w celach medycznych przekierowano na inne lądowisko
"Obecnie pacjenci są przewożeni do szpitala w karetkach, transport do szpitala funkcjonuje normalnie" – przekazała rzeczniczka szpitala i dodała, że lotnicze pogotowie ratunkowe East Anglian i Magpas zostało przekierowane na pobliskie lotnisko Cambridge City Airport do czasu naprawy szpitalnego lotniska.
Nowoczesna wielozadaniowa maszyna
Bell-Boeing V-22 Osprey – to maszyna amerykańskiej produkcji pionowego startu i lądowania, zaprojektowana do wykonywania misji, do których zazwyczaj stosowano śmigłowce, ale o zasięgu samolotu z napędem turbośmigłowym.
Maszyna ta startuje i ląduje jak śmigłowiec, kiedy gondole z silnikami ustawione są pionowo. Po starcie obracają się i zatrzymują w pozycji do lotu poziomego. Osprey może też startować podobnie jak samolot krótkiego startu i lądowania po obróceniu gondoli napędowych o kąt 45 st.
Źródło: Airlive.net