WyspyWielkanoc w innej parafii

Wielkanoc w innej parafii

Wielkanoc w innej parafii

Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijańskie. Dobrze znamy polskie tradycje i obrzędy związane z tym okresem. A jak jest w innych państwach? Stare przysłowie mówi: ”Co kraj to obyczaj„. Święta spędzone za granicą to szansa nie tylko na wypoczynek, ale także na poznanie innych tradycji rozwijających się w obrządku chrześcijańskim.

Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijańskie. Dobrze znamy polskie tradycje i obrzędy związane z tym okresem. A jak jest w innych państwach? Stare przysłowie mówi: „Co kraj to obyczaj”. Święta spędzone za granicą to szansa nie tylko na wypoczynek, ale także na poznanie innych tradycji rozwijających się w obrządku chrześcijańskim.

1 / 5

Izrael

Obraz
© AFP

Jerozolima to miasto odwiedzane przez pielgrzymów z całego świata. Łączy się tu tradycja trzech największych religii monoteistycznych. Od wieków wpływają one na kulturę i architekturę tego miejsca. W okresie wielkanocnym najsilniej wyczuwamy tu obecność chrześcijan. W obrębie miasta znajduje się ponad 40 miejsc kultu - m.in. Bazylika Grobu Św., w której zobaczyć można symboliczny grób Chrystusa. Ciekawym doświadczeniem dla osób odwiedzających Jerozolimę może być także wizyta w dzielnicy muzułmańskiej czy żydowskiej. Choć od terenów chrześcijan dzieli je zaledwie kilka kroków, mamy wrażenie, że przenieśliśmy się do zupełnie innego świata. Wizyta w Jerozolimie to nie tylko przeżycia duchowe. Kąpiel w położonym o 1,5 godziny jazdy samochodem od miasta Morzu Martwym działa jak naturalne SPA. Chcąc spędzić tu święta wielkanocne najlepiej polecieć do Tel Awiwu.

2 / 5

Włochy

Obraz
© sxc.hu

W Europie również jest wiele miejsc, w których obchody Wielkanocy wiążą się z silnymi przeżyciami duchowymi. Jednym z nich jest Rzym oraz oczywiście Watykan. Uroczystości związane z celebracją święta Zmartwychwstania Pańskiego poprzedza Wielki Tydzień. Wierni z całego świata przyjeżdżają tu już w Niedzielę Palmową by uczestniczyć w Mszy Męki Pańskiej, przed którą odbywa się poświęcenie palm i uroczysta procesja. Największe znaczenie mają wydarzenia związane z Triduum Paschalnym. W Wielki Czwartek, podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej, Papież myje nogi dwunastu dostojnikom kościelnym, natomiast dzień później w rzymskim Koloseum odbywa się tradycyjna Droga Krzyżowa. W dniu Zmartwychwstania Chrystusa nie można opuścić mszy świętej na placu Św. Piotra, podczas której Papież udziela błogosławieństwa Urbi et Orbi – Miastu i światu oraz składa świąteczne życzenia w 63 językach.

3 / 5

Hiszpania

Obraz
© sxc.hu

Znane na całym świecie są również obchody Wielkiego Tygodnia tzw. Semana Santa w Sewilli. Odbywa się tam doroczne misterium upamiętniające mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa z Nazaretu. W licznych, trwających od rana do późnej nocy, procesjach bierze udział ok. 60 rywalizujących między sobą zakonów. Każdy z nich chciałby jak najlepiej zaprezentować się podczas pochodu, dlatego na przygotowanie pasos – bogato zdobionych figur przedstawiających postacie z Drogi Krzyżowej, poświęca prawie cały rok. Podczas procesji członkowie zakonów występują w strojach pokutników ze spiczastymi kapturami zakrywającymi twarz. Elementem programu jest samobiczowanie się oraz inne widowiska pasyjne. Sewilla słynie nie tylko z obchodów Wielkiego Tygodnia, ale także ze wspaniałych zabytków. Będąc tam obowiązkowo trzeba odwiedzić ozdobiony pięknymi płytkami azulejos Pałac Hiszpański, arabski Alkazar i jeden z najwspanialszych na świecie zabytków gotyckich – Katedrę de Santa María.

4 / 5

Kwiecień na Wyspie Afrodyty

Obraz
© sxc.hu

Kwiecień na Wyspie Afrodyty

5 / 5

Norwegia

Obraz
© sxc.hu

Norwegowie okres świąteczny spędzają aktywnie. Większość z nich wyjeżdża w góry i dni wolne wykorzystuje szusując na stokach. Nie trzeba jednak opuszczać miasta, jeżeli ma się ochotę na odrobinę sportowego wysiłku. Przepiękny Park Vigelanda jest chętnie odwiedzany zarówno przez osoby uprawiające nordic walking czy jogging, jak i przez spacerowiczów, którzy chcą obejrzeć ponad 200 zgromadzonych tu rzeźb. W żadnym kraju, niezależnie od stopnia religijności jego mieszkańców, nie może zabraknąć wielkanocnych gadżetów. Także w Norwegii zobaczymy więc figurki króliczków, pluszowe kurczaki i kolorowe jajka. Jednak prawdziwym symbolem norweskich świąt jest owoc pomarańczy.

hiszpanianorwegiawłochy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)