Trwa ładowanie...

Wielki sukces! Dąb Dunin został Europejskim Drzewem Roku

Stało się! Dąb Dunin zdobył ponad 179 tys. głosów i został ogłoszony Europejskim Drzewem Roku. Zwycięskie drzewo ma 400 lat i nazywane jest Strażnikiem Puszczy Białowieskiej.

Dąb DuninDąb DuninŹródło: European Tree Of The Year, fot: Tomasz Kamiński
d3sx1mu
d3sx1mu

Dąb Dunin rośnie w woj. podlaskim, a konkretnie w Przybudkach w gminie Narew na skraju Puszczy Białowieskiej.

Dąb Dunin - Strażnik Puszczy Białowieskiej

Jest pozostałością po Puszczy Ladzkiej oraz jednym z kilku pomnikowych dębów znajdujących się na tych terenach. Drzewo to miało kiedyś bardziej strzelisty kształt, ale w wyniku uderzeń pioruna straciło kilka konarów i jego korona nieco się zmieniła. Wiek Dunina szacowany jest na ok. 400 lat. Dąb jest pomnikiem przyrody od 2001 r, ale od wieków podziwiany jest przez okolicznych mieszkańców, jak i turystów odwiedzających ten region Polski.

Skąd wzięła się nazwa tego wyjątkowego drzewa? Imię Dunin nadał mu Janusz Korbel na cześć białoruskiego poety i dramaturga Wincentego Dunina Marcinkiewicza. Co ciekawe, wcześniej ten dąb szypułkowy nazywano Strażnikiem Puszczy Białowieskiej.

d3sx1mu

Dąb Dunin został Europejskim Drzewem Roku

Wiekowy dąb w 2021 roku wygrał polską edycję konkursu Drzewo Roku organizowanego przez Klub Gaja i w ten sposób zapewnił sobie udział w konkursie europejskim.

W tegorocznej edycji konkursu na szczeblu kontynentalnym wzięło udział 16 najciekawszych drzew z całej Europy. Wszystkie wygrały wcześniej w konkursach krajowych. W ostatnim tygodniu głosowania organizatorzy postanowili wykluczyć z udziału kandydata z Rosji. Nie można było głosować na 200-letni dąb Turgienewa, który imię otrzymał po rosyjskim pisarzu.

To symboliczny gest, który miał oczywiście związek z brutalną napaścią Rosji na Ukrainę.

Konkurs na Europejskie Drzewo Roku odbywa się już od 12 lat. Jego celem jest zwrócenie uwagi na ciekawe, stare drzewa jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić.

W tym roku o konkursie było wyjątkowo głośno w naszym kraju. Wszystko m.in. za sprawą instagramowego profilu Make Life Harder, którego autor nieustannie namawiał do oddawania głosów na polskiego kandydata.

d3sx1mu

Być może właśnie to miało wpływ na fakt, że Dunin wygrał, a internauci z całego świata ustanowili rekord głosowania, oddając w sumie 769 tysięcy głosów.

Europejskie Drzewo Roku 2022

Wyniki zostały ogłoszone 22 marca podczas oficjalnej ceremonii. Poprzedziła ją konferencja robocza Planting4Future, która dotyczyła planu Komisji Europejskiej posadzenia trzech miliardów dodatkowych drzew do 2030 roku.

Źródło: European Tree of The Year
Dąb z Lasu Bankietowego w Hiszpanii znalazł się na drugim miejscu

Drugie miejsce w konkursie zajęła Hiszpania, której reprezentant Dąb z Lasu Bankietowego zdobył ponad 168 tys. głosów. Trzeci był Wielki dąb korkowy z Portugalii z ponad 70 tys. głosami.

d3sx1mu
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Jedziemy na wakacje. Przygoda w Egipcie

d3sx1mu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3sx1mu