Trwa ładowanie...

Wielu pasażerów ma ten problem. "Jakby pilot otworzył okno w kokpicie"

Myślisz, że tylko ty nie możesz zrozumieć, co personel pokładowy ogłasza na pokładzie samolotu w trakcie lotu? Nie jesteś sam. Ekspert wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje, że komunikaty są "nieczytelne" dla większości pasażerów.

Pasażerowie często mają problem ze zrozumieniem komunikatów w samolociePasażerowie często mają problem ze zrozumieniem komunikatów w samolocieŹródło: Adobe Stock
dlgr3j3
dlgr3j3

Nick Broste, muzyk i inżynier dźwięku, wyjaśnił w rozmowie z dziennikarzem serwisu Thrillist, dlaczego komunikaty i ogłoszenia w samolotach są trudne do zrozumienia. Wytłumaczenie jest banalnie proste.

Stare wyposażenie i słaba jakość dźwięku

Broste tłumaczy, że spora część używanego w samolotach sprzętu jest przestarzała lub wykonana z lekkich materiałów, co powoduje ich ograniczoną wytrzymałość.

- Producenci samolotów chcą używać bardzo lekkich materiałów, więc głośniki w samolotach są małe i niezbyt ciężkie, co oznacza, że nie mają wysokiej wierności dźwięku i łatwo się zniekształcają - mówi Broste.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". "Turyści za nim szaleją". Jedna z najczęściej kupowanych pamiątek w Bułgarii

Mikrofony i ich ograniczenia

Problemem jest również jakość mikrofonów używanych przez załogę. Pomimo że są one zoptymalizowane do przekazywania częstotliwości najlepiej słyszalnych dla liter, liczb i sygnałów ostrzegawczych, nie mogą one uchwycić szerokiego zakresu częstotliwości, co prowadzi do skompresowanego i zniekształconego dźwięku. - To, co słyszysz, jest bardzo skompresowanym sygnałem, dlatego dźwięk jest tak zniekształcony - dodaje ekspert.

dlgr3j3

Hałas w tle i nieprawidłowa pozycja

Dodatkowym problemem jest hałas tła, z którym trzeba się zmierzyć, będąc w samolocie na wysokości kilku tysięcy metrów. W połączeniu z ograniczeniami sprzętu, powoduje to, że ogłoszenia są trudne do zrozumienia.

Trzecim czynnikiem jest zbyt bliskie ustawienie mikrofonu przy ustach przez załogę.

- Dźwięk jest często zniekształcony, ponieważ osoba trzyma mikrofon zbyt blisko ust -  wyjaśnia Broste. Efekt ten można porównać do nagrywania notatki głosowej z telefonem przyłożonym do ust, co prowadzi do efektu "zmiażdżonego" dźwięku.

Viralowy fenomen

Ogłoszenia w samolotach często stają się tematem viralowych filmów na TikToku, gdzie pasażerowie żartują z trudności w ich zrozumieniu. Jeden z internautów napisał: "Pilot coś ogłasza, a brzmi to, jakby otworzył okno w kokpicie." Inny dodał: "Dlaczego zawsze jest tak dużo trzasków?"

dlgr3j3
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dlgr3j3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlgr3j3

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj