Wielu popełnia błąd. Śpiwór nadaje się do wyrzucenia
Każda pora roku to dobry czas na wypad pod namiot. Zwłaszcza teraz, kiedy jest ciepło. Żeby taki wyjazd był udany, należy najpierw zadbać o ekwipunek. Jeśli prawidłowo się o niego troszczymy, może posłużyć nam jeszcze przez wiele lat. Jak się za to zabrać?
Podstawą biwakowania jest oczywiście śpiwór turystyczny. Najważniejszą rzeczą w jego użytkowaniu jest własna higiena. Bez niej nawet śpiwory najlepszych marek nie wytrzymają próby czasu i dość szybko trzeba będzie je wymienić na nowe. Śpiwór powinno się traktować jak łóżko i nawet po długich wędrówkach za dnia, po których jesteśmy zmęczeni, należy zmienić ubrania na czyste. Kładąc się spać w całodniowych ubraniach, śpiwór może szybko chwycić nieprzyjemne zapachy.
Należy również pamiętać, aby taki śpiwór położyć na karimacie, a nie na ziemi. Nie dojdzie wtedy do trwałych zabrudzeń np. od trawy czy żywicy.
Jak pakować śpiwór
Tematem zainteresowała się niedawno Ewa Zwolska, prowadząca profil na Instagramie "mewa_w_locie". - Śpiwór tak jak kurtka puchowa nie może być przechowywany spakowany, zmięty, ściśnięty - mówi na wideo opublikowanym w sieci. Dzięki temu jest on układany równomiernie i jego wypełnienie nie skumuluje się w wybranym miejscu w niechcianą kulkę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS7
Dużym błędem jest składanie śpiwora w kostkę, ponieważ występuje ryzyko, że powstaną tzw. zimne miejsca w załamaniach. Przez to skraca się żywotność śpiwora i zaczyna on nie spełniać swojej funkcji.
Na wyjeździe, codziennie powinno się wyciągać śpiwór z ciasnego worka. Dzięki temu ocieplina może spokojnie się rozprężyć na powietrzu. - Poprawne przechowywanie wydłuży żywotność śpiwora - podsumowuje podróżniczka.
Przechowywanie śpiwora
Przechowując śpiwór w domu należy go rozłożyć, jeśli ma się na to miejsce. Można zrobić to pod łóżkiem, jak i w szafie. Ewentualnie można też spakować śpiwór do worka, ale im taki pokrowiec będzie większy tym lepiej. Zwykle przy zakupie śpiwora są dwa worki: mniejszy (kompresyjny) i większy służący właśnie do przechowywania. Żeby śpiwór był jak najbardziej rozprężony. Należy pamiętać, aby nie zginać go w pół.
Czytaj też: Nowy trend wśród Polaków. Tak płacą na wakacjach
Jeśli nie posiadamy takiego worka, to są jeszcze inne opcje takie jak: duża szuflada, ogromny karton, lub jeśli mamy miejsce pod łóżkiem, to właśnie tam można przetrzymywać śpiwór między wyprawami.
Jeśli posiadasz w domu tyle miejsca, że śpiwór może leżeć "wolno" i nic mu wtedy nie przeszkadza, to również jest to jedna z opcji. Jest wtedy większa pewność, że przez ciągłe zwijanie i rozwijanie go, nie zgniatasz wypełnienia w tym samym miejscu.
Trwa ładowanie wpisu: instagram