Wilczy Szaniec - największa z kwater Hitlera

Na wschód od Kętrzyna leży Gierłoż, wieś słynna za sprawą kwatery głównej Hitlera. W pobliskim lesie wzniesiono Wilczy Szaniec, największą z siedmiu europejskich kwater Führera i naczelnego dowództwa wermachtu. O wyborze miejsca zadecydowało, jak się wydaje, dogodne położenie - las znajdował się blisko radzieckiej granicy (planowano wówczas atak na ZSRR), w miejscu trudno dostępnym, w dużym oddaleniu od głównych arterii komunikacyjnych. Prace rozpoczęto jesienią 1940 roku, pod pozorem budowy zakładów chemicznych.

Wilczy Szaniec - największa z kwater Hitlera
Źródło zdjęć: © PAP/Tomasz Waszczuk

1 / 6

Wilczy Szaniec - ruiny kwatery Hiltera w sercu Mazur

Obraz
© PAP/Tomasz Waszczuk

Na wschód od Kętrzyna leży Gierłoż, wieś słynna za sprawą kwatery głównej Hitlera. W pobliskim lesie wzniesiono Wilczy Szaniec, największą z siedmiu europejskich kwater Führera i naczelnego dowództwa wermachtu. O wyborze miejsca zadecydowało, jak się wydaje, dogodne położenie - las znajdował się blisko radzieckiej granicy (planowano wówczas atak na ZSRR), w miejscu trudno dostępnym, w dużym oddaleniu od głównych arterii komunikacyjnych. Prace rozpoczęto jesienią 1940 roku, pod pozorem budowy zakładów chemicznych. Wiosną umocniono nawierzchnie dróg, założono bocznicę kolejową, a na okolicznych łąkach wybudowano lotnisko. Roboty trwały aż do końca 1944 roku, także podczas użytkowania kwatery. Bunkry i umocnione zabudowania skrywały drzewa. Postawiono ponad 80 obiektów trwałych (w tym 50 bunkrów) i 100 drewnianych baraków.

Bezdroża/if

[

]( http://bezdroza.pl/ )

2 / 6

Wilczy Szaniec - ruiny kwatery Hiltera w sercu Mazur

Obraz
© PAP/Tomasz Waszczuk

Główne bunkry nie miały okien, kształtem przypominały prostokątne betonowe bloki, lekko zwężające się ku górze. Do ich wnętrza prowadziło zazwyczaj kilkoro drzwi. Schron Hitlera, po północnej stronie linii kolejowej, chroniły żelbetowe ściany grube na 5 m, strop gruby na 8 m oraz system tuneli.

3 / 6

Wilczy Szaniec - ruiny kwatery Hiltera w sercu Mazur

Obraz
© PAP/Tomasz Waszczuk

Wilczy Szaniec był starannie maskowany. Dachy budynków pokrywała warstwa ziemi, na której sadzono trawę i krzewy, mocowano sztuczne drzewa, a ściany malowano w szaro-zielono-brązowe plamy. Kamuflowano także drogi wewnętrzne. Wywiady alianckie nigdy nie zdołały zlokalizować położenia bunkrów. Nawet okoliczna ludność nie wiedziała, co się tu kryje.

4 / 6

Wilczy Szaniec - ruiny kwatery Hiltera w sercu Mazur

Obraz
© PAP/Tomasz Waszczuk

Przemyślne zabezpieczenia nie uchroniły jednak Führera przed zamachem. 20 lipca 1944 roku barakiem narad wstrząsnął potężny wybuch. Bombę z opóźnionym zapłonem przywiózł przybyły na naradę z Berlina pułkownik Claus von Stauffenberg. Eksplozja nie zabiła jednak dyktatora, doznał on jedynie niewielkich obrażeń.

Na zdjęciu: tablica pamiątkowa w miejscu, gdzie pułkownik Claus von Stauffenberg przeprowadził nieudany zamach na Hitlera.

5 / 6

Wilczy Szaniec - ruiny kwatery Hiltera w sercu Mazur

Obraz
© PAP/Tomasz Waszczuk

W listopadzie 1944 roku niemieckie dowództwo na wieść o zbliżaniu się Armii Czerwonej opuściło Wilczy Szaniec. Pod koniec stycznia 1945 roku wycofujące się wojska Rzeszy wysadziły zabudowania w powietrze. Po wojnie polscy saperzy przez 10 lat rozminowywali teren. W końcu, w 1959 roku ruiny kwatery udostępniono zwiedzającym. Teren można poznawać samodzielnie (po wyznaczonych trasach) lub z przewodnikiem. Wycieczka z przewodnikiem ma wiele zalet - pozwala dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o kwaterze i poznać wydarzenia, które rozegrały się w tej okolicy.

6 / 6

Wilczy Szaniec - ruiny kwatery Hiltera w sercu Mazur

Obraz
© PAP/Tomasz Waszczuk

Obecnie Wilczy Szaniec to głównie ruiny potężnych bunkrów. Dają one jednak wyobrażenie o ogromie inwestycji i przeznaczonych na nią środków. Najważniejsze miejsca na trasie zwiedzania to ruiny bunkra Hitlera oraz obiekt z ekspozycją mówiącą o historii Wilczego Szańca. Nieco dalej stoi dawny bunkier Goeringa, jedyny, który zachował się w dobrym stanie. W dawnym budynku straży przybocznej mieści się hotel i restauracja.

Bezdroża/if

[

]( http://bezdroza.pl/ksiazki/mazury-i-warmia-wakacje-nie-tylko-pod-zaglami-przewodnik-rekreacyjny-wydanie-1-praca-zbiorowa,bemazu.htm )

Oficjalne wydanie internetowe Wydawnictwo Bezdroża: www.bezdroza.pl

hitlerkętrzynwilczy szaniec
Komentarze (0)