Wizz Air chce latać do Iranu. Nowy kierunek byłby prawdziwym hitem!
Iran z roku na rok zyskuje na popularności. W ciągu zaledwie 5 lat kilkukrotnie wzrosła liczba turystów przyjeżdżających do tej islamskiej republiki. I z pewnością będzie ich jeszcze więcej, jeśli węgierski przewoźnik Wizz Air otworzy nowe połączenie do Teheranu. Poza nim uruchomieniem lotów są też zainteresowane Iran Air oraz Mahan Air.
Mimo że rozbudowanie siatki połączeń Wizz Aira o Teheran nie jest jeszcze przypieczętowane, są spore szanse, że tak się właśnie stanie. Wszystko zależy od negocjacji na poziomie międzyrządowym, ponieważ połączenie miałoby być realizowane przy wsparciu węgierskiego rządu, podobnie jak w przypadku lotów z Budapesztu do albańskiej Tirany – dowiadujemy się z Fly4Free, które dotarło do nieoficjalnych informacji.
Branżowy portal lotniczy wyjaśnia, że uruchomienie tej trasy z Węgier w 2018 r. nie byłoby zaskoczeniem, ponieważ już mówił o niej w maju br. Farhad Parvaresh, prezes Iran Air. Ponadto delegacja z Iranu przyleciała do Budapesztu na rozmowy w tej sprawie. Może jednak dziwić, że to właśnie Wizz Air, jako pierwszy niskokosztowy przewoźnik z Europy, zaproponuje pasażerom loty ze stolicy Węgier do Teheranu.
Z drugiej strony tania linia jest znana z odważnych decyzji, jeśli chodzi o "egzotyczne" kierunki. Na liście tras są m.in. Dubaj, Tel Awiw, Baku czy Agadir. Co ciekawe, Wizz Air rozważa też uruchomieniem lotów z Londynu Luton do Stanów Zjednoczonych.
Wideo: Polak opowiada o swojej podróży do Iranu
Problemy z lotami do Iranu
Iran liczy na napływ turystów i z roku na rok polepsza infrastrukturę, by móc ich przyjąć coraz więcej. W 2016 r. kraj ten odwiedziło 10 mln osób z różnych części świata – najwięcej w historii. Jeszcze 5 lat temu było ich tu 3 razy mniej. Jak powiedział wiceprezydent Iranu Masoud Soltanifar, dla branży turystycznej nadciągają dobre dni. Jednak przewoźnicy wskazują na pewne problemy, jeśli chodzi o loty do islamskiej republiki. Jak wyjaśnia Fly4Free, ma to związek z irańską biurokracją oraz trudnością z wymianą tamtejszej waluty (rialu), której nie można wywozić poza kraj. Ponadto Iran jest wciąż nieco odizolowanym państwem na mapie świata.
Rząd tego kraju stara się sukcesywnie ułatwiać przyjazd cudzoziemców do dawnego imperium perskiego. Niedawno np. przedłużono okres, na który można uzyskać wizę turystyczną - z piętnastu dni do miesiąca. Nie jest to działanie przypadkowe. Iran liczy, że turystyka będzie jedną z głównych gałęzi gospodarki w najbliższych latach.
Źródło: Fly4Free