World Travel Awards - topowe atrakcje Europy
W tegorocznej edycji prestiżowych nagród turystycznych World Travel Awards dla Europy, Portugalia zdobyła aż 24 statuetki - najwięcej ze wszystkich ocenianych destynacji. Wśród nagrodzonych miejsc znalazły się regiony: Algarve, Lizbona oraz Madera. Jedna z dzielnic Porto - Ribeira nominowała była do zwycięstwa w kategorii topowa atrakcja Europy. Sprawdziliśmy, jakie jeszcze miejsca walczyły o ten tytuł i, któremu udało się go uzyskać.
Nagrody turystyczne
Ribeira, Porto - Portugalia
Najbardziej rozpoznawalna część Porto to Ribeira, dawna dzielnica rybacka nad rzeką Douro. Pełna jest kolorowych kamieniczek, w których oknach nieustannie wisi suszące się pranie. Pomiędzy domkami wiją się bardzo wąskie i kręte uliczki. Życie towarzyskie w restauracjach i nad rzeką kwitnie tutaj od rana do nocy.
ir
Akropol, Ateny - Grecja
Wśród nominowanych znalazło się także wzgórze Akropol. Zwieńczone ruinami Partenonu już setki lat przed naszą erą stanowiło miejsce kultu. Na wysokości ok. 150 m n.p.m. znajduje się kompleks świątyń. Najznakomitsza poświęcona jest bogini Atenie. Tę kolebkę kultury europejskiej odwiedzają rocznie ponad 3 mln turystów!
Pałac Buckingham, Londyn - Anglia
Pałac Buckingham to od 1837 roku siedziba brytyjskiej monarchii. Mieści się w nim 775 pomieszczeń o różnym przeznaczeniu, m.in. sypialni, biur i łazienek. Podczas wakacji królowej (w sierpniu i wrześniu) można zwiedzić pałacowe apartamenty, normalnie niedostępne dla turystów.
Guinness Storehouse, Dublin - Irlandia
Guiness to najlepiej rozpoznawalny produkt w Irlandii, a Guinness Storehouse to najczęściej odwiedzana atrakcja w Dublinie. W muzeum "czarnego złota", jak bywa nazywane to irlandzkie piwo, można poznać szczegółowe informacje o historii browaru i o tym, jak produkowany jest trunek. Na koniec wycieczki odbywa się degustacja. Browar odwiedzają rocznie ponad 4 mln turystów.
La Sagrada Familia, Barcelona - Hiszpania
La Sagrada Familia *- symbol Barcelony - często jest głównym powodem podróży do stolicy *Katalonii. Ten największy projekt Antoniego Gaudiego, wciąż w budowie, pełen jest zagadek, metafor i architektonicznych ekstrawagancji. W niższej kondygnacji świątyni mieści się muzeum. Pełne jest archiwalnych zdjęć, modeli i ciekawostek wyjaśniających tajemnice świątyni. Zwiedzając ją, warto wejść na jedną z wież, by popodziwiać panoramę Barcelony.
Wieża Eiffla, Paryż - Francja
Ten symbol stolicy Francji jest nieodłącznym elementem paryskiego krajobrazu. Wieża Eiffla powstała, podobnie jak Pawilon Antyli Francuskich, z okazji Wystawy Światowej w 1889 roku. Jej budowa zajęła dwa lata. W 1909 roku, zgodnie z umową, miała zakończyć swój żywot. Jednak jej ogromna popularność sprawiła, że została w Paryżu na stałe. Każdego dnia odwiedza ją ok. 20 tys. osób.
Koloseum, Rzym - Włochy
Jedną z najsłynniejszych atrakcji Rzymu jest Koloseum. Budowę tego największego rzymskiego amfiteatru rozpoczął w 72 r. n.e. cesarz Wespazjan, założyciel dynastii Flawiuszy. Ocenia się, że obiekt mógł pomieścić ponad 50 tys. widzów, co więcej, dzięki licznym wyjściom, zwanym _ vomitoriami _, można go było bardzo szybko opróżnić. W 2015 roku teatr ten zwiedziło 6,5 mln osób.
Titanic Belfast - Irlandia Północna
Podczas World Travel Awards 2016 za topową atrakcją Europy uznano muzeum Titanic Belfast. To największy na świecie obiekt poświęcony tej legendarnej jednostce. Powstał, by uhonorować zarówno konstruktorów, jak i ofiary katastrofy. Bryła muzeum składa się z czterech dziobów statku, wznoszących się na wysokość ponad 27 m. Fasadę obiektu tworzy 3000 oksydowanych srebrem aluminiowych tarcz, których urok wzmacniają baseny z wodą otaczające podstawę budynku. Zwiedzający mogą tam poznać historię jednostki - na 9 interaktywnych ekspozycjach zaprezentowane są dzieje statku. Zrekonstruowano nie tylko pełnowymiarowe sale balowe i restauracje, ale także kabiny I, II i III klasy. W muzeum zwiedzający mogą zapoznać się z projekcjami 3D oraz symulatorem stoczni, w której budowano Titanica.
ir