Trwa ładowanie...

Wracają limity. Komisja Europejska podjęła decyzję

Turyści nie będą zadowoleni z nowej decyzji Komisji Europejskiej. Od 1 września przywrócone na lotniskach zostaną limity 100 ml na płyny przewożone w bagażu podręcznym. Rzecznik KE wytłumaczył, co jest powodem takiej decyzji.

Na lotniskach obowiązują limity Na lotniskach obowiązują limity Źródło: Adobe Stock, fot: Jaromir Chalabala
d1iisju
d1iisju

Komisja Europejska zdecydowała o tymczasowym przywróceniu, już od 1 września br., w portach lotniczych na terenie Unii Europejskiej maksymalnej dopuszczalnej wielkości opakowań na płyny, które można przewozić w bagażu podręcznym. Zostanie ona ponownie ograniczona do 100 ml.

Wracają limity płynów

Rzecznik Komisji Europejskiej wyjaśnił, skąd zmiany dotyczące limitów płynów na lotniskach. - Jest to spowodowane wyłącznie problemami technicznymi związanymi z zainstalowanymi na niektórych lotniskach skanerami do prześwietlania bagaży pasażerów, decyzja ta nie wynika z żadnego potencjalnego zagrożenia - zaznaczył na briefingu prasowym Tim McPhie.

Podkreślono ponadto, że zarządzone przez KE rozwiązanie jest tymczasowe i będzie obowiązywać tylko do czasu rozwiązania problemów technicznych związanych z urządzeniami lotniskowymi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wykorzystują ostatnie dni wakacji. Tłumy ruszają w jednym kierunku

d1iisju

KE tłumaczy sytuację

Warto przypomnieć, że wcześniej niektóre europejskie lotniska, na których zainstalowano nowoczesne skanery CT, wykorzystujące technologię 3D do prześwietlania bagażu kabinowego, zdecydowały się na częściowe lub całkowite zniesienie limitów płynów przewożonych w torbach podręcznych. Miało to miejsce np. w Niemczech, Włoszech czy Holandii.

Skanery, o których mowa, wyświetlają trójwymiarowe obrazy zawartości bagażu w wysokiej rozdzielczości, co pozwala wykrywać elementy wybuchowe we wszelkiego rodzaju kosmetykach, płynach lub urządzeniach elektronicznych.

W raporcie wysłanym w maju ub.r. do Europejskiej Konfederacji Lotnictwa Cywilnego (ECAC) KE zakwestionowała jednak skuteczność tej technologii, argumentując, że oprogramowanie jest zawodne w przypadku pojemników o pojemności przekraczającej 330 ml. Dlatego też pod koniec lipca br. Bruksela zdecydowała o tymczasowym przywróceniu ograniczeń.

Organizacje reprezentujące porty lotnicze alarmują, że decyzja KE oznacza straty finansowe dla lotnisk, które zainwestowały w nowoczesną technologię. Z tego powodu przewidziane są rekompensaty dla poszkodowanych portów lotniczych.

d1iisju
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1iisju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1iisju

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj