Wsie polskie. Zobacz, które są najciekawsze
Miejsce z duszą, klimatem, przesiąknięte historią - wieś to magia. Do tego krajobraz, który urzeka naturalną prostotą. Polskie wsie są różnorodne - wiele z nich sięga do tradycji regionu, pielęgnując dziedzictwo kulturowe, zachowuje wyjątkowy ład architektoniczny albo nieoczekiwanie rozwija się pod kątem turystów, jako motyw przewodni wprowadzając konkretny temat. Jedno jest pewne - polska wieś potrafi zachwycić i zaskoczyć.
Żywkowo
Jeśli wierzyć statystykom, do tej niewielkiej wioski każdej wiosny przylatuje około 100 bocianów, a po lęgach odlatuje dwa razy tyle. To prawdziwa bociania stolica Polski, która od lat jest największą okoliczną atrakcją. Sympatyczny ptak znalazł nawet swoje miejsce w logo gminy, jest na pamiątkowych torbach i znaczkach. Mieszkańcy Żywkowa budują bocianom gniazda, odnawiają platformy, ustawiają w ogródkach małe figurki ptaków albo malują je na domach. Na środku wsi, w gospodarstwie nr 7, stanęła specjalna platforma widokowa, z której można podpatrywać życie bocianów. Ogromne skupisko tych sympatycznych ptaków to nie lada atrakcja turystyczna. Tę uroczą wioskę znajdziemy na Warmii, na północ od Górowa Iławeckiego, tuż przy granicy z Obwodem Kaliningradzkim.
ml
Zalipie
W Zalipiu kwiaty są wszędzie, nie tylko latem. Pojawiają się na fasadach domów, studniach, płotach, kurnikach, budach dla psów, nawet na ośrodku zdrowia i straży pożarnej. Bo kwiaty są znakiem charakterystycznym tej niewielkiej wsi. Zwyczaj barwnego ozdabiania narodził się na przełomie XIX i XX wieku, jednak wtedy malowano tylko wnętrza chat, piece i skrzynie. Z czasem kwiaty zaczęły "wychodzić" na zewnątrz. Dziś kolorowe wzory zachwycają barwami i różnorodnością kształtów, czyniąc Zalipie jedną z najoryginalniejszych i najpiękniejszych polskich wsi. Znajdziemy ją w województwie małopolskim, w powiecie dąbrowskim, ok. 10 km na południe od Nowego Korczyna.
Wambierzyce
Przyglądając się tutejszej zabudowie, można stwierdzić, że trafiliśmy do całkiem sporego miasteczka. Kolorowe kamieniczki, wśród których skrył się nawet hotel, w niczym nie przypominają wiejskiej zabudowy. Jednak Wambierzyce nie mają praw miejskich. Nad wsią górują kościół z klasztorem, będące ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym i turystycznym. Dzięki nim Wambierzyce zwane są Śląskim Jeruzalem. Godna zobaczenia jest tu ruchoma szopka z 1882 r., nad którą autor, miejscowy ślusarz Longiniusz Witting, pracował aż 28 lat. Wambierzyce znajdziemy w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Radków.
Chmielno
Ulokowane w samym sercu Kaszub, nazywane jest "kaszubskim Saint-Tropez". Wczasowicze przyjeżdżali tu odpoczywać już w XIX w., później uroczą wieś odkryli dla siebie artyści z Trójmiasta. Właśnie w Chmielnie 30 sierpnia 1960 r. odbyło się wesele Elżbiety Chwalibóg i Zbyszka Cybulskiego, jednego z najpopularniejszych i najlepszych aktorów powojennej Polski. Dziś są tu duże ośrodki wypoczynkowe, kameralne pensjonaty i wiele kwater prywatnych. Wszystkie otoczone pięknymi widokami, stwarzającymi idealne miejsce do relaksu i odpoczynku. W Muzeum Ceramiki Kaszubskiej można nawet ulepić garnek. Chmielno znajdziemy w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, ok. 44 km od Gdańska i 9 km od Kartuz.
Kamień Śląski
Stara, urokliwa wioska w województwie opolskim wyróżnia się na tle innych. W tutejszym późnobarokowym zamku w 1183 r. urodził się św. Jacek Odrowąż. W zamku znajduje się sanktuarium św. Jacka. Jednak nie tylko dlatego Kamień Śląski może uchodzić za wizytówkę regionu. Słynie on z niezwykłego porządku i dbałości o historyczne szczegóły. Wioskę na tle innych wyróżniają gładkie jak stół chodniki, równo przystrzyżone trawniki i kolorowe klomby. To one przyczyniły się do tego, że Kamień Śląski uhonorowano tytułem Najpiękniejszej Wsi w regionie i często nazywa się go Perłą Śląska Opolskiego. Uroczą wioskę znajdziemy 8 km od autostrady A4, zjazd Krapkowice.
Sierakowo Sławieńskie
Do tego miejsca prowadzi wąska droga, a gdy już podróżnym wydaje się, że zabłądzili, ich oczom ukazuje się polana Hobbitów, bowiem Sierakowo Sławieńskie to wioska tematyczna, dla której inspiracją stała się proza J.R.R. Tolkiena. Celem jej utworzenia miała być walka z rosnącym bezrobociem. W jej tworzenie zaangażowała się prawie jedna piąta mieszkańców Sierakowa. Przeobrazili się w rycerzy, strażników i inne postacie z powieści. W wiosce Hobbitów stworzone zostały bajkowe budowle, kramy pod strzechą, warsztaty rzemieślnicze, wieża widokowa. Co roku w sezonie letnim we wsi odbywają się jarmarki Hobbitów. To baśniowe miejsce leży w środku lasów, z dala od głównych dróg. Znajdziemy je w województwie zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim, w gminie Sianów.
Swołowo
W pięknej szachulcowej konstrukcji zachowało się tu aż 70 zabytkowych budynków. Wyróżniają się czarnymi belkami o białych wypełnieniach. Dawniej właśnie w ten sposób budowano chałupy mieszkalne, zabudowania gospodarcze, kuźnie, szkoły, kościoły i dwory. Pieczołowicie odtworzone zabudowania z przełomu XIX i XX w. tworzą charakterystyczną "krainę w kratę", a Swołowo określane jest oficjalnie właśnie tym mianem. Cała wieś wygląda jak muzeum, a na miejscu funkcjonuje jeden z najnowocześniejszych w Polsce skansenów. Trudno nie doświadczyć tu iluzji przeniesienia się w czasie. Swołowo oddalone jest o 14 km od Słupska.
ml