EgzotykaWybuchy z piekła rodem

Wybuchy z piekła rodem

Wybuchy z piekła rodem

Zobacz najbardziej zabójcze erupcje wulkaniczne w historii.

Zobacz najbardziej zabójcze erupcje wulkaniczne w historii.

1 / 11

Krakatau, Indonezja

Obraz
© AFP

Krakatau to wyspa będąca aktywnym wulkanem. Znajduje się pomiędzy wyspami Sumatra i Jawa, które należą do Indonezji. Wulkan ma na koncie ponad 36 tysięcy istnień. W 1883 roku doszło do jednej z największych odnotowanych erupcji wulkanu (a zarazem jednej z największych katastrof żywiołowych) w dziejach ludzkości. Huk było słychać z odległości 3200 km. Słup dymu, popiołu i gazów osiągnął 27 km wysokości. Pokłady statków znajdujących się w Cieśninie Sundajskiej były zasypywane popiołem, pyłem oraz kawałkami pumeksu o średnicy około 10 cm. W godzinach wieczornych niewielkie fale tsunami rozeszły się koncentrycznie i uderzyły w wybrzeża odległe nawet o 40 km. 2/3 wyspy zniknęło z powierzchni ziemi, a na jej pozostałej części (Rakata) życie zostało całkowicie zniszczone.

(pw/if)

2 / 11

Indonezja

Obraz
© NASA Expedition 20 crew.

Gunung Tambora to stratowulkan położony na terenie Indonezji. Wznosi się na wysokość 2850 m n.p.m, a średnia krateru to 7 km. 10 kwietnia 1815 roku miała miejsce najpotężniejsza erupcja wulkaniczna w historii. Z wulkanu wydobyło się około 100 km³ materiału wulkanicznego. Wybuch osiągnął wysokość 44 km! Efektem wybuchu było między innymi: wysoka na 10 metrów fala tsunami, trzęsienie ziemi w mieście Surabaja, całkowita zagłada ludu Tambor. Tragiczny w skutkach kataklizm pochłonął około 117 tys. istnień ludzkich.

3 / 11

Mount Pinatubo, Filipiny

Obraz
© AFP

W XX wieku, drugim pod względem siły był wybuch kompozytowego wulkanu Mount Pinatubo, który tworzy łuk wulkaniczny Luzon na Filipinach. Zdaniem wulkanologów jego dawna wysokość - 1.745 m. n.p.m. była prawdopodobnie efektem nałożenia się dużej ilości materiału wulkanicznego podczas potężnej erupcji sprzed około 500 lat. Na żyznych ziemiach leżących u podnóża wulkanu mieszkało około 30 tys. ludzi. W niewielkiej odległości znajdowało się 500-tysięczne miasto i dwie amerykańskie bazy wojskowe.

W czerwcu 1991 roku podczas erupcji zniszczeniu uległ stożek wulkanu, a uwolnione zostało około od 5 do 6 km³ materiału wulkanicznego. Stożek zapadł się, a w jego miejscu powstał krater o szerokości 2 kilometrów, obecnie wypełniony przez jezioro Pinatubo. Wokół wulkanu, na obszarze 4 tys. km.kw. zalegała 5-centymetrowa warstwa pyłu. Pinatubo w ciągu dwóch dni wyrzucił do atmosfery więcej dwutlenku węgla niż Etna przez cały rok - około 250 mln ton CO2.

4 / 11

Góra Świętej Heleny, USA

Obraz
© CVO Photo Archive Mount St. Helens, Washington Before, During, and After May 18, 1980

Wulkan Góra Świętej Heleny - trzeci pod względem rozmiarów erupcji - to czynny wciąż wulkan w USA. Liczy około 40 tys. lat i jest jednym z młodszych i najbardziej aktywnych wulkanów w Górach Kaskadowych. Swoją złą sławę zawdzięcza spektakularnej erupcji z 1980 r. Była to jedna z pierwszych erupcji przewidzianych przez służby wulkanologiczne - poprzedziło ją powstanie wybrzuszenia na północnym stoku i liczne trzęsienia ziemi. Jedno z nich spowodowało osunięcie się całego północnego boku góry, co było największym zarejestrowanym osuwiskiem w historii. Erupcja wyrzuciła w powietrze prawie jedną trzecią objętości góry i miała siłę około 400 megaton trotylu, czyli 20 tys. razy większą niż pierwsza bomba atomowa zrzucona na Hiroszimę. Spowodowała całkowite zniszczenie ponad 600 km kw. lasu, a kolejne 300 km kw. nieodwracalnie zmieniła. Słup popiołu miał wysokość 18 kilometrów, 800 tys. metrów sześciennych pyłu i popiołu spadło tylko na samo miasto Yakima. Dzięki zainstalowanym instrumentom pomiarowym i badawczym
erupcję przewidziano na ponad dwa tygodnie wcześniej. Udało się ewakuować mieszkańców okolic, ale i tak zginęło 57 osób, głównie drwali i samotników mieszkających w borach. Zniszczonych zostało 250 domów. Od 1980 roku wulkan Świętej Heleny sporadycznie daje oznaki aktywności.

5 / 11

Kompleks wulkaniczny Unzen, Japonia

Obraz
© AFP

Unzen to czynny wulkan położony w Japonii na wyspie Kiusiu, niedaleko miasta Shimabara w prefekturze Nagasaki. Największą tragedią związaną z erupcją Unzen był upadek jednej z kilku kopuł lawowych w 1972 roku. Efektem było olbrzymie tsunami, które pochłonęło ponad 15 tys. istnień ludzkich. Ostania erupcja miała miejsce w 1995 roku.

6 / 11

Wulkan Gunung Kelud, Jawa

Obraz
© wikipedia.org/Global Volcanism Program

W historii wulkan Gunung Kelud podczas erupcji pochłaniał tysiące osób. W 1585 roku w wyniku wybuchu życie straciło aż 10 tys. mieszkańców wyspy. Jest to jeden z najniebezpieczniejszych wulkanów na Jawie. Ostatnia erupcja Gunung Kelud miała miejsce w 1990 roku - zginęło wówczas 35 osób.
Zdewastowany przez lawę i popioły został obszar 35 km kw. wokół krateru. Zniszczonych zostało 1 546 domów, drogi i mosty oraz uprawy na 6 400 hektarach pól. Najpotężniejsze erupcje tego wulkanu notowano w 1919 roku, kiedy zginęło ponad pięć tysięcy ludzi oraz w 1586 roku, gdy liczba śmiertelnych ofiar erupcji przekroczyła dziesięć tysięcy.

7 / 11

Laki, Islandia

Obraz
© wikipedia.org/Chmee2 or Valtameri/http://en.wikipedia.org/wiki/File:Laki_fissure_(3).jpg

Wulkan Laki położony jest na Islandii. Znajduje się dokładnie nieopodal lodowca Vatnajökull, w pobliżu miasteczka Kirkjubæjarklaustur. Inna nazwa tego wulkanu to _ Lakagigar _. W 1738 roku miała miejsce katastrofalna w skutkach erupcja Laki. Trwała prawie rok – od 8 czerwca 1783 do lutego 1784 roku. Podczas wybuchu ze szczelin 130 kraterów wydobyło się od 14 km³ do 15 km³ lawy. W powietrze wydostała się chmura popiołów i gazów o powierzchni 12,3 km³. Wybuch wulkanu Laki był największy w historii Islandii i spowodował klęskę żywiołową w kraju. Z powodu erupcji zmarło około 10 tysięcy osób, czyli około 1/5-1/4 ludności kraju.

8 / 11

Kolumbia

Obraz

13 listopada 1985 roku nastąpiła tragiczna w skutkach erupcja wulkanu Nevado del Ruiz w Kolumbii. Erupcja wulkany spowodowała lawiny błotne, które zniszczyły wiele miast i domów. W wyniku kataklizmu, w mieście Armero zginęło około 21 tys. ludzi. Była to jedna z największych katastrof związanych z erupcją wulkanu w XX wieku.

9 / 11

Santamaría, Gwatemala

Obraz
© wikipedia.org/Original uploader was Worldtraveller at en.wikipedia

Powstały około 30 tys. lat temu wulkan Santamaria, w 1902 roku wybuchł z taką siłą, że dym i pył wulkaniczny zostały wyrzucone na wysokość aż 28 km. Erupcja trwała 19 dni. W jej wyniku życie straciło około 5 tys. osób.

Sprawdź najlepsze oferty: www.otowakacje.wp.pl www.wycieczki.wp.pl

10 / 11

Wezuwiusz, Włochy

Obraz
© www.sxc.hu

24 sierpnia 79 roku naszej ery o godzinie 13.00 wybuch Wezuwiusza zniszczył trzy pobliskie miasta: Pompeje, Herkulanum i Stabię. Wezuwiusz jest jednym z pięciu najniebezpieczniejszych wulkanów świata. Ostatni raz był aktywny w 1944 roku. Według naukowców z obserwatorium na Wezuwiuszu, wulkan się budzi. Jego ewentualna erupcja zagraża w chwili obecnej blisko 600 tysiącom osób i jednemu z najważniejszych włoskich miast - Neapolowi.

11 / 11

Mont Pelée, Martynika

Obraz
© wikipedia.org/Jurassi

Nazywany także „łysą górą” jest drzemiącym wulkanem na Martynice. Jeden z największych kataklizmów związanych z erupcją tego wulkanu miał miejsce 8 maja 1902 roku. W wyniku wybuchu zniszczone doszczętnie zostało miasto Saint-Pierre, a śmierć poniosło około 30 tys. osób.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)