Wygląda jak maleńki smok. Może być niebezpieczny dla ludzi
Można go ostatnio spotkać na plażach m.in. w Hiszpanii. Zwraca uwagę, ponieważ ma kolor jasnoniebieski, jego ciało wygląda, jakby było otoczone maleńkim pancerzem i przypomina bardzo małego smoka. Okazuje się, że zwierzę jest niebezpieczne dla ludzi.
Glaucus atlanticus - bo tak nazywa się niezwykłe stworzenie - przez ostatnich 300 lat bardzo rzadko pojawiał się w okolicach Europy.
Ostatni raz został jego obecność została udokumentowana w wodach wokół Ibizy w 1705 r. Nowe osobniki tego gatunku pojawiają się jednak w ostatnich latach coraz częściej na południowoeuropejskich plażach w związku z ocieplaniem się wód oceanicznych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS4
Niezwykłe ubarwienie
Polskie nazwy Glaucusa atlanticusa to niebieski smok oraz jaskółka morska. W rzeczywistości jest to jednak ślimak morski. Stworzenie od razu przyciąga wzrok, ponieważ jego ubarwienie jest dosyć rzadko spotykane w przyrodzie. Zawdzięcza je prawie nieustannemu unoszeniu się na powierzchni wody. Górna połowa ciała jest niebieska, przechodząca w białą - jako kamuflaż dla ptaków drapieżnych, a dolna połowa ciała jest szaro-biała, tak że drapieżniki w wodzie prawie jej nie widzą.
Niebieski smok osiąga długość od 0,5 do 3 cm. Jego ciało jest spłaszczone i zwęża się ku tyłowi. Ma sześć kończyn, choć uwagę zwraca pierwsza para kończyn, która jest wyjątkowo duża w stosunku do reszty ciała.
Naturalne środowisko ślimaka morskiego
Zwykle Glaucus atlanticus żyje w ciepłych wodach na wschodnim i południowym wybrzeżu Afryki Południowej oraz na wschodnim wybrzeżu Australii. Ostatnio jednak coraz częściej pojawia się w okolicach wybrzeży Hiszpanii.
Według doniesień mediów, ślimaki morskie spotykane były w ostatnich miesiącach w Costa Blanca w hiszpańskiej prowincji Alicante, na plażach w rejonie Torrevieja, a także w zatoce Las Estacas w Orihuela.
Niebezpieczny dla ludzi
Przestrzegamy jednak przed braniem do ręki tego intrygującego, niebieskiego stworzenia. Kontakt może być bowiem niebezpieczny dla człowieka. Wszystko to dlatego, że minismok żywi się jadowitymi meduzami. Dla niego jad meduz jest niegroźny, ale dla człowieka bywa bardzo niebezpieczny.
Jeśli dotkniemy tego morskiego ślimaka, na skórze może pojawić się podrażnienie, wysypka lub bolesne pęcherze. W najgorszym wypadku może nawet dojść do wstrząsu alergicznego. Lepiej więc podziwiać niebieskiego smoka z daleka.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Źródło: msn.com, Wikipedia