Wyjątkowe miejsce w Polsce. Drugiego takiego nie znajdziesz w całej Europie
Przyciągają niezwykłymi formacjami skalnymi, których nietypowe kształty i rozmiary zapierają dech w piersiach. Góry Stołowe to prawdziwy turystyczny hit - w zeszłym roku padł rekord liczby odwiedzających ten niezwykły park narodowy w województwie dolnośląskim.
Władze Parku Narodowego Gór Stołowych opublikowały dane dotyczące ruchu turystycznego w 2023 r. Okazuje się, że turyści coraz chętniej odwiedzają ten zakątek w południowej Polsce.
Rekord w Górach Stołowych
- W 2023 r. odwiedziła nas rekordowa duża liczba odwiedzających. Nasze liczniki funkcjonujące w ramach Systemu Monitoringu Ruchu Turystycznego naliczyły 1,322 mln odwiedzających, co było liczbą o 1,5 proc. większą niż w 2022 r. - brzmi oświadczenie PNGS.
Najpopularniejszą atrakcją jest Szczeliniec Wielki, gdzie pojawiło się 349,5 tys. turystów, czyli o 4,4 proc. więcej niż w 2022 r., a także Błędne Skały z wynikiem 301,4 tys. odwiedzających (o 1,1 proc, więcej niż w 2022 r).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ceny w Tatrach. "Górnej granicy nie ma"
Limity wejść w Górach Stołowych
Warto dodać, że w 2022 r. władze Parku Narodowego Gór Stołowych zdecydowały o wprowadzeniu limitów dla turystów. Dotyczą one dwóch najpopularniejszych miejsc na tym obszarze, czyli Błędnych Skał i Szczelińca Wielkiego.
Czytaj także: Góry Stołowe. Nie tylko bajkowe "skalne miasto"
Wprowadzenie limitów wejść (400 osób na godzinę) na popularne szlaki miało na celu ustabilizowanie ruchu. Dzięki temu turyści mają komfortowe warunki w trakcie zwiedzania. Już wcześniej na wspomnianych trasach obowiązywały bilety wstępu (inne szlaki wytyczone na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych udostępniane są bezpłatne), ale i tak były tam tłumy.
Bilet normalny kosztuje 12 zł, a ulgowy 6 zł. Dzieci do 7. roku życia wchodzą na wspomniane szlaki bezpłatnie.
Góry Stołowe - unikat w skali Europy
Wypiętrzone przed 30 milionami lat Góry Stołowe znajdują się na styku Sudetów Środkowych i Wschodnich, a ich zachodnia część leży po czeskiej stronie granicy. Uznawane są za najbardziej fascynujące i tajemnicze pasmo w kraju - drugiego takiego próżno szukać na Starym Kontynencie.
Góry Stołowe są mianowicie przykładem gór płytowych, krajobrazu wyjątkowego nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie. Zbudowane ze skał osadowych (piaskowców), charakteryzują się spłaszczonymi, rozległymi wierzchołkami oraz stromymi stokami.
Charakterystyczna dla krajobrazu wyjątkowego pasma jest płytowa budowa. Gdy patrzymy na Góry Stołowe z pewnej odległości, wydają się one być płaskie jak… stół – stąd zresztą pochodzi ich nazwa.