Trwa ładowanie...

Góry Stołowe - polskie Kolorado. Idealne dla rodzin z dziećmi

Góry Stołowe mogą oczarować nawet największego sceptyka gór. Zachwycają przepięknymi panoramami roztaczającymi się z licznych punktów widokowych. Zadziwiają niesamowitymi głazami i rozpadlinami wyłaniającymi się spośród gęstych lasów. Jeśli wybieracie się na wakacje z dziećmi, znajdziecie tu bez liku atrakcji także dla najmłodszych.

Góry Stołowe - polskie Kolorado. Idealne dla rodzin z dziećmiŹródło: Shutterstock.com, fot: BestPhotoStudio
d40b8v8
d40b8v8

Park Zdrojowy

W urokliwej kotlinie znajduje się jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce i Europie. Mowa oczywiście o Kudowie Zdroju . W samym jej sercu urokliwymi uliczkami kusi Park Zdrojowy. Jego główną atrakcją Pijalnia Wód Zdrojowych oraz amfiteatr. Na spacerze z dziećmi można zaczerpnąć świeżego powietrza i nacieszyć oczy bujną zielenią.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: NetFactory

Park Colorado

Ten park (nie bez powodu zlokalizowany w sąsiedztwie miejsca, które bywa nazywane* "polskim Kolorado")* z pewnością zapewni rozrywkę najmłodszym turystom. Dzieci ucieszą liczne dmuchane zabawki w postaci zjeżdżalni, poduszek do skakania, zamku, czy suchego basenu z piłeczkami. Mieści się tutaj również wiele placów zabaw, strzelnica, a także teren wypoczynkowo-gastronomiczny z miejscem na ognisko, skąd opiekunowie mają możliwość obserwacji bawiących się maluchów.

Szlak Ginących Zawodów

Kilka minut drogi od Colorado w Kudowie-Zdrój położona jest kolejna atrakcja. W tym miejscu dzieci mają okazję poznać ginące dziś zawody, takie jak: kowalstwo, tkactwo czy garncarstwo. W ramach zakupionego biletu zwiedzający uczestniczą w pokazie toczenia naczyń glinianych, mają wstęp m.in. do chatki robótek ręcznych i kuźni. W ogromnym drewnianym szałasie można biesiadować przy ognisku nawet w czasie deszczu!

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: NetFactory

Muzeum Zabawek

Znajdziemy tutaj kolekcję zabawek z XIX i XX w. W jej skład wchodzą znane z filmów piękne lalki i ich akcesoria, mebelki, miniatury urządzeń, klocki, samochodziki, militaria chłopięce, okręty, a także wiele innych przedmiotów z różnych zakątków świata. Maluchy mają okazję odkryć zabawki swoich rodziców i dziadków, a dorośli - przypomnieć sobie świat dziecięcych fantazji.

Wybierasz się w drogę z dziećmi? Sprawdź, jak bezpiecznie przewozić je w aucie

Muzeum Żaby

Na terenie Kudowy można spotkać wiele gatunków żab, które doczekały się tu nawet swojego muzeum. Znajduje się ono w małym domku na terenie Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych. Ekspozycję tworzą przedmioty codziennego użytku w mniej lub bardziej bezpośredni sposób związane z płazami: 3 tys. eksponatów, pochodzących z 6 kontynentów i ok. 20 krajów na całym świecie.

d40b8v8

Park linowy

Będąc w Kudowie, warto udać się z dziećmi do parku linowego, który zlokalizowany jest w Parku Rozrywki. Można w nim przetestować swoją odwagę na rozciągniętych pomiędzy drzewami mostach i linach zawieszonych na wysokości 10 m. Obiekt zapewnia niezapomniane wrażenia oraz opiekę profesjonalnych instruktorów.

Wikimedia Commons CC BY
Źródło: Wikimedia Commons CC BY, fot: Poconaco

Zalew Radkowski

Jest sztucznym zbiornikiem o powierzchni około 5 ha, posiadającym specjalne kąpielisko przeznaczone dla dzieci. Na miejscu turyści mają możliwość wynajęcia kajaków i rowerów wodnych. Zalew stanowi wspaniałą atrakcję zarówno dla mieszkańców, jak i dla gości przebywających w Górach Stołowych. Otaczający go teren pełni funkcje rekreacyjne, dlatego też wokół wybudowano liczne domki kempingowe, ośrodki wczasowe, restaurację, łowisko pstrąga oraz odkryty basen. Zalew został dobrze oświetlony, dzięki czemu jego walory można podziwiać także po zmiechrzu.

Park Dinozaurów

Niesamowity park zlokalizowany jest w Karłowie, na terenie Narodowego Parku Gór Stołowych, tuż obok ścieżki prowadzącej na szczyt Szczelińca Wielkiego. Dojście do szlaku wyłożone jest kostką i obstawione kramami z lokalnymi przysmakami oraz pamiątkami. Nie należy obawiać się trasy, która prowadzi na górę, gdyż została ona zaopatrzona w kamienne schody i metalowe barierki, dzięki czemu można ją pokonać z małymi dziećmi. Na terenie parku znajduje się 30 figur dinozaurów wkomponowanych w górski krajobraz, plac zabaw i punkt małej gastronomii.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: nn

Błędne Skały

Jadąc trasą Stu Zakrętów z Kudowy w stronę Karłowa, warto zatrzymać się przy Błędnych Skałach. Ten rezerwat przyrody, położony na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych, tworzy unikalny na skalę Europy labirynt skalny o powierzchni ponad 21 ha. Zachwyca urwiskami, szczelinami, a także formami kamiennymi przypominającymi swoim kształtem zwierzęta, grzyby i ludzkie postacie. Przejście tego zakątka zajmuje około 35 min. W niektórych miejscach trasa jest bardzo wąska, więc znacznie łatwiej będzie ją pokonać dzieciom niż dorosłym.

Ranczo Vaquera

Stadnina położona jest 6 km od Polanicy-Zdroju, we wsi Chocieszów. W ośrodku można m.in. spróbować* jazdy konnej w stylu "western"* i wziąć udział w wycieczkach konnych, rajdach z bryczką lub w siodle. Konie zostały odpowiednio przygotowane do pracy z dziećmi i młodzieżą.

d40b8v8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40b8v8