Góry Stołowe. Nie tylko bajkowe "skalne miasto"
Góry Stołowe uważane są za jeden z najbardziej malowniczych zakątków Polski. To przede wszystkim zasługa wyjątkowych skał o fantazyjnych kształtach, tworzących w niektórych miejscach prawdziwe labirynty. Ale to nie wszystko, co warto tam zobaczyć.
Góry Stołowe położone są w łańcuchu Sudetów Środkowych i wyróżniają się oryginalną formą - są to bowiem jedne z nielicznych gór płytowych w Europie. Z tego powodu widziane z większej odległości swoim kształtem przypominają płaski stół, stąd też wzięła się ich nazwa.
Ze względu na niezwykłą atrakcyjność tych terenów oraz walory przyrodnicze na części górskiego obszaru powstał Park Narodowy Gór Stołowych. Przecina go gęsta sieć szlaków turystycznych, dzięki którym można poznać najbardziej niezwykłe miejsca tej części polskich gór.
Szczeliniec Wielki, czyli najwyższy szczyt Gór Stołowych
Szczeliniec Wielki wznosi się na wysokość 919 m n.p.m. Jest to najwyższy szczyt Gór Stołowych, zalicza się go do Korony Gór Polski. Wzniesienie poorane jest pęknięciami i szczelinami, pełno tam również fantazyjnych skał o równie oryginalnych nazwach.
Ciekawe zjawisko można obserwować w Piekiełku. Jest to głęboka szczelina skalna o długości 100 metrów, gdzie przez cały rok panuje niska temperatura i specyficzny mikroklimat. Przez to śnieg zalega tam aż do połowy czerwca.
Na szczyt Szczelińca Wielkiego prowadzą schody liczące 680 wykutych w skale stopni. Wykonano je na przełomie XVIII i XIX wieku, od tego czasu właściwie bez przerwy służą turystom. Stając na szczycie wzniesienia, można podziwiać rozciągającą się niżej Kotlinę Kłodzką oraz pozostałe obszary Gór Stołowych. Patrząc w kierunku południowym widać Szczeliniec Mały, który nie został udostępniony turystom.
Dużą atrakcją Szczelińca Wielkiego jest schronisko, które istnieje w tym miejscu od 1845 roku. Wiele osób przychodzi tam po miejscowe specjały - szarlotkę z bitą śmietaną oraz kawę po góralsku.
Błędne Skały i inne przyrodnicze ciekawostki
Kolejnej atrakcji Gór Stołowych nie trzeba szukać daleko. Błędne Skały, czyli wyjątkowy kamienny labirynt, znajduje się niedaleko Szczelińca Wielkiego. Należy go szukać pomiędzy Kudową-Zdrojem a Karłowem, w pobliżu granicy z Czechami.
Błędne Skały to jedno z bardziej znanych "skalnych miast" w Polsce. Można je lepiej poznać dzięki trasie turystycznej biegnącej pomiędzy wysokimi, gładkimi ścianami. W najwęższych miejscach szerokość ścieżki to zaledwie kilkadziesiąt centymetrów.
Szlak jest dobrze oznakowany, a turyści spacerują po drewnianych deskach - zgodnie z kolejnymi numerami skał. Większość ma oryginalne nazwy, które można powiązać z ich kształtami.
Inne oryginalne formy skalne to m.in. Skalne Grzyby, znajdujące się na wysokości 680-700 m n.p.m. niedaleko Batorowa. Mają kształty nie tylko grzybów, ale także maczug, baszt i bram, a poszczególne formacje również zyskały oryginalne nazwy.
Równie ciekawe są Radkowskie Skały, które są niemal pionowymi ścianami i wraz z filarami skalnymi tworzą fantazyjnie ukształtowany skalny mur. Miejscami ich wysokość dochodzi do 100 metrów, trudno się więc dziwić, że chętnie pojawiają się tam osoby uprawiające wspinaczkę.
Góry Stołowe to nie tylko bajkowe formacje skalne, ale również inne przyrodnicze ciekawostki, np. Wodospady Pośny. Powstały w górnej części doliny potoku, u podnóża Szczelińca. Co ciekawe, nie są dziełem natury, a ludzkich rąk. W XIX wieku miały uatrakcyjniać turystyczne wędrówki z Radkowa na Szczeliniec. Do Wodospadów Pośny można dotrzeć żółtym szlakiem, który swój początek ma w Karłowie.
Gdzie wypoczywać w Górach Stołowych?
Szukając miejsca blisko szlaków turystycznych, najlepiej wybrać Karłów lub Radków. To świetne bazy wypadowe dla wszystkich, którzy swój urlop zamierzają spędzić aktywnie.
Według portalu Nocowanie.pl sporym zainteresowaniem turystów cieszą się także pobliskie uzdrowiska, zwłaszcza Kudowa-Zdrój. Miasto słynie z wód mineralnych, pięknego Parku Zdrojowego, a także bardziej nietypowej atrakcji, jaką jest Kaplica Czaszek.
Nazwę trzeba traktować dosłownie, ponieważ ściany w jej wnętrzu naprawdę pokryte są ludzkimi kośćmi - to ofiary wojen oraz epidemii, jakie przed wiekami przetoczyły się przez te tereny.