Wyjątkowe zdjęcie obiegło sieć. "W obronie potrafi mocno uszczypnąć"
Leśna flora i fauna stale zaskakują swoją niezwykłością oraz wyjątkowością, o czym niemalże każdego dnia przypominają Lasy Państwowe w swoich mediach społecznościowych. W jednym z ostatnich postów pracownicy pokazali niezwykłe zdjęcie "filigranowej gadziny". Wytłumaczyli także, jakie zachowanie ludzi szkodzi temu zwierzęciu.
Padalec, którego wyjątkowa fotografia ukazała się 14 września br. na Facebooku Lasów Państwowych, przez wielu błędnie nazywany jest wężem. W istocie jest to niejadowita, beznoga jaszczurka.
Bez konieczności lepiej ich nie dotykać
Choć padalce nie są jadowite, potrafią w obronie mocno uszczypnąć osobę, którą uznają za zagrażającą im, dlatego lepiej bez powodu ich nie dotykać. Nie jest to jednak jedyny powód. "Padalce, tak jak większość jaszczurek, potrafią w niebezpieczeństwie odrzucać swoje ogony. Nazywamy to autotomią. Dlatego szczególnie ważne jest jak najdelikatniejsze przenoszenie zagrożonych osobników. Tak, aby ze strachu nie odrzuciły swojego ogonka" - edukują Lasy Państwowe. Jaszczurki, które utracą ogon, stają się zazwyczaj mniej aktywne.
"Ten osobnik jednak znalazł się w niebezpieczeństwie i musiał zostać przetransportowany w bezpieczniejsze miejsce" - czytamy pod zdjęciem gada na profilu Lasów Państwowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polacy pokochali bałkański kraj. Podróże będą jeszcze łatwiejsze
Internauci komentują
Zdjęcia i materiały wideo z udziałem zwierzaków w rolach głównych zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem internautów. Tak było i tym razem. "Słodziak. I jak pozuje z gracją", "Jak jeżdżę sobie rowerem po leśnych ścieżkach, to często pomagam im wydostać się z piaszczystych kolein po pojazdach", "Piękny. Wygląda, jak duży wisior" - czytamy w komentarzach.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Internauci zgodzili się z porównaniem sfotografowanego przez Maciej Chromego z Nadleśnictwa Wichrowo, zaplątanego padalca z wężem Eskulapem, który opleciony wokoło laski boga Asklepiosa jest symbolem medycyny i medyków. "Eskulap i to żywy" - napisał jeden z użytkowników Facebooka.
Źródło: Lasy Państwowe