Wyjątkowy i różnorodny. Afrykański kraj rozkochuje w sobie miliony turystów
Intensywne kolory, smaki i zapachy, przepełnione hotelami wybrzeże oraz pustynne atrakcje - to właśnie sprawia, że Maroko cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów. W ubiegłym roku afrykański kraj odwiedziło rekordowe 14,5 mln osób - to aż o 34 proc. więcej niż w 2022 r.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Maroko stara się konsekwentnie realizować swoje cele. Na początku ubiegłego roku władze afrykańskiego kraju poinformowały, że zaplanowały zainwestować aż 6,1 mld dirhamów, czyli ok. 552 mln euro, w promocję turystyczną kraju w czasie najbliższych czterech lat. Wówczas marokańska minister turystyki, Fatima Zahra Ammor, podkreślała, że rząd będzie robił wszystko, aby ich kraj znalazł się w gronie najpopularniejszych kierunków świata. Okazuje się, że świetnie im to idzie, bowiem Maroko coraz śmielej gości w biurach podróży, także tych polskich.
- To kraj wybierany przez klientów zarówno na letnie, jak i zimowe urlopy. Potwierdza to, chociażby obecność w TOP 10 najpopularniejszych kierunków na tegoroczne ferie zimowe - przyznała Agata Chmiel, ekspertka z Wakacje.pl.
Wielki sukces Maroka
Ubiegły rok był wyjątkowo udany dla marokańskiej branży turystycznej. W 2023 r. do Maroka przyjechało rekordowe 14,5 mln turystów - to aż o 34 proc. więcej niż w 2022 r. i o 12 proc. więcej niż w rekordowym dotychczas roku 2019.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Lot balonem nad Marrakeszem. Niezapomniane przeżycie
Jak podało w oświadczeniu Ministerstwo Turystyki, Rzemiosła i Gospodarki Społecznej Maroka, wynik jest wyjątkowo imponujący i o milion przekracza pierwotny cel wyznaczony na 2023 r. Do pobicia rekordu znacznie przyczynili się mieszkający za granicą Marokańczycy, którzy stanowili 51 proc. ruchu przyjazdowego. Władze są zadowolone, że udało się go osiągnąć, choć podkreślają, że wrześniowe trzęsienie ziemi w okolicach Marrakeszu utrudniło sytuację.
Czym zachwyca Maroko?
Fakt, że Maroko ma wiele do zaoferowania, dostrzegli twórcy rankingu Lonely Planet, który przedstawiał najlepsze kierunki podróżnicze na 2024 r. W zestawieniu Maroko znalazło się na 5. miejscu, wyprzedzając takie kraje jak Chile, Benin czy Chorwację.
- Uroki Maroka możemy podziwiać podczas wycieczek objazdowych lub wyjazdów typowo wypoczynkowych. W tym drugim przypadku największym zainteresowaniem cieszą się pobyty w Agadirze. To zdecydowanie jeden z najpopularniejszych ośrodków turystycznych w Maroku, znany z pięknych piaszczystych plaż i malowniczego wybrzeża. Nie brakuje tam 4- i 5-gwiazdkowych hoteli z formułą all inclusive - powiedziała Agata Chmiel.
Innym miejscem, znajdującym się na liście obowiązkowych do zobaczenia w Maroku jest Marrakesz. Tamtejsze souki i targowiska, na czele z tętniącym życiem od zmierzchu do świtu placem Jemaa el-Fna, zachwycą wszystkich. - Koniecznie trzeba tam zaopatrzyć się w aromatyczne przyprawy i spróbować smaków marokańskiej kuchni, np. tadżinu - jednogarnkowego dania w wersji mięsnej lub wegetariańskiej, czy hariry - rozgrzewającej zupy - poinformowała Agata Chmiel.
Władze Maroka twierdzą, że turystyczne apogeum nastąpi do 2030 r., który to będzie wyjątkowy dla całego kraju. Za sześć lat Maroko razem z Hiszpanią i Portugalią będą organizatorami mistrzostw świata w piłce nożnej.
Wycieczki do Maroka
Ten różnorodny kraj, oddalony od Polski o niecałe 5 godzin lotu, warto odwiedzić o każdej porze roku. Fani plażowania i wygrzewania się na słońcu najczęściej wybierają go w okresie od maja do września. Z kolei w miesiącach zimowych i wiosennych pogoda sprzyja zwiedzaniu. W czasie polskiej zimy termometry w Agadirze czy Marrakeszu pokazują nawet 24 st. C. Podczas ferii zimowych tydzień w Maroku w hotelu z ofertą all inclusive można spędzić już za 2,2 tys. zł od osoby. Z kolei opcje wyjazdów z samym śniadaniem wliczonym w cenę są tańsze i zaczynają się już od 1,4 tys. zł od osoby.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.