Wysoki Ostrów. Przyrodnicze atrakcje Mazur
Mazury to niezwykła kraina, która potrafi zaskoczyć. Nawet na popularnym szlaku Wielkich Jezior Mazurskich są zakątki naprawdę unikatowe. Jeden z nich to wyspa Wysoki Ostrów na Jeziorze Dobskim.
Wysoki Ostrów to jedna z wysp Jeziora Dobskiego, a zainteresowanie turystów zawdzięcza kormoranom. To właśnie te ptaki są głównymi rezydentami tego skrawka lądu i ze względu na nie utworzono tu rezerwat ornitologiczny. Od nich też pochodzi druga nazwa, pod jaką znany jest Wysoki Ostrów, czyli Wyspa Kormoranów. Nie każdy, kto wypoczywa na Mazurach w okolicy Giżycka, zdaje sobie sprawę, jak ciekawe jest to miejsce.
Jezioro Dobskie - jedno z mniejszych w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich
- Turyści zawsze będą przyjeżdżać na Mazury, gdzie szczególną popularnością cieszą się Giżycko oraz Mikołajki. To właśnie te miasta ze względu na swoje położenie przy znanym szlaku żeglugowym przyciągają wczasowiczów. Powodem jest także naprawdę szeroki wybór ofert noclegowych, zarówno w tych głównych miastach, jak też w pobliskich miejscowościach - mówi Kamila Miciuła-Szlachta z portalu Nocowanie.pl.
Przyjeżdżając na Mazury, każdy turysta chce doświadczyć przyjemności, jaką daje wypoczynek nad jeziorem. Z tego powodu taką popularnością cieszy się Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, wybierana zarówno przez żeglarzy, jak też wczasowiczów, którzy na wodę lubią popatrzeć z brzegu. Trudno się więc dziwić, że na tych największych akwenach zawsze dużo się dzieje.
W porównaniu do Niegocina czy Kisajna, Jezioro Dobskie wydaje się jednak dość spokojne. Dzieje się tak nawet mimo tego, że leży w kompleksie Mamr, a żeglarze wcale go nie omijają. Powód jest prozaiczny – na jeziorze utworzono rezerwat przyrody, więc w całości objęto je strefą ciszy. Oznacza to, że motorówki i inne łodzie o napędzie silnikowym nie powinny tam wpływać.
Jezioro Dobskie położone jest na północny-zachód od Giżycka i stanowi spore wyzwanie dla niedoświadczonych żeglarzy. Muszą oni bowiem uważać duże skupiska głazów, kamieni i żwiru, które znajdują się w jego wschodniej części. Oprócz tego na wysokości Fuledy można trafić na rafy zlokalizowane pomiędzy Wysokim Ostrowem a Wyspą Heleny.
Na jeziorze Dobskim znajduje się pięć wysp. Poza Wysokim Ostrowem i Wyspą Heleny są to Ilmy Wielkie, Lipka oraz Gilma, a także kilka mniejszych, kamienistych wysepek. Również one zostały poddane ochronie rezerwatowej - szczególnie cenny jest tu unikatowy krajobraz polodowcowy oraz miejsca lęgowe ptaków.
Wyspa Kormoranów - ptasia ostoja
Wysoki Ostrów jest ostoją czapli i kormoranów i to właśnie ptaki miały ogromny wpływ na to, jak obecnie wygląda wyspa. Jeszcze w latach 80. XX wieku kormorany były rzadko spotykane w Polsce, a teraz ich widok wcale nie jest taki niezwykły, zwłaszcza tu, na Jeziorze Dobskim.
Czarne kształty co rusz przesuwają się nad głowami żeglarzy. W miarę zbliżania się do Wyspy Kormoranów robi się ich coraz więcej. Natomiast kiedy już turyści znajdą się w miarę blisko, zobaczą naprawdę poruszający widok. Przyroda na Wysokim Ostrowie wygląda jak po przejściu kataklizmu. Nie ma tam drzew, tylko kikuty pni, na których siedzą chmary kormoranów, zerkając w stronę ludzi, którzy ośmielili się do nich zbliżyć.
Trudno uwierzyć, że jeszcze nie tak dawno temu zieleniły się tam lipy i wiązy, stanowiąc ozdobę tego skrawka lądu. Wszystko zmieniło się, gdy Wysoki Ostrów został kolonią lęgową kormoranów. Populacja szybko się rozrastała, a ptaki, obsiadając gałęzie drzew, zanieczyszczały je swoimi odchodami. W krótkim czasie zmieniły krajobraz wyspy.
Zmian nie można zobaczyć z bliska, wprowadzono bowiem zakaz przybijania do wyspy. Dlatego warto mieć ze sobą lornetkę, dzięki której łatwiej będzie dostrzec więcej szczegółów i podejrzeć gniazdujące ptaki.
Przez Jezioro Dobskie biegnie szlak wodny, który okrąża Wyspę Kormoranów. Najwygodniej dopłynąć tam żaglówką. Do wyspy płynie też jeden ze statków Żeglugi Mazurskiej. Wyrusza z portu w Giżycku, a cała wycieczka trwa około trzy godziny. Jest to jedyna jednostka napędzana silnikiem, która może wpływać na jezioro.