Wyspa z własną chmurą. Niezwykłe zjawisko znamy też w Polsce
Bez wątpienia jest to jedna z najbardziej zagadkowych i niezwykłych wysp na świecie. Lítla Dímun charakteryzuje się nietypowymi warunkami meteorologicznymi, które nieprzerwanie fascynują każdego - ma bowiem swoją własną chmurę.
Ta niewielka wyspa, będąca częścią Wysp Owczych, przyciąga uwagę ludzi z całego świata. Jej zielone stoki są niemal zawsze otulone dachem z chmur, co tworzy niezwykle czarujący widok.
Mnóstwo podróżników, fotografów oraz turystów marzy o tym, by zobaczyć Lítla Dímun na własne oczy przynajmniej raz w życiu.
Niezwykła wyspa na Morzu Norweskim
Lítla Dímun to nie tylko najmniejsza, ale też jedyna niezamieszkana wyspa w archipelagu Wysp Owczych. Jej powierzchnia wynosi jedynie 82 ha. Żyją na niej tylko owce.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zakaz kąpieli w Gdańsku i Sopocie. Turyści wciąż wchodzą do wody
Dla wielu osób wystarczającą atrakcją jest podpłynięcie do jej brzegów lub podziwianie bajkowego widoku z sąsiednich wysp. Nie brakuje jednak śmiałków, którzy chcą dostać się na samą wyspę. To wymaga jednak nie tylko sprzyjających warunków atmosferycznych, ale także solidnej kondycji fizycznej. Jej brzegi stanowi stromy klif, który jest wyzwaniem nawet dla doświadczonych wspinaczy.
Miasto na szczycie?
Charakterystyczna chmura, unosząca się nad Lítla Dímun, skutecznie zakrywa jej szczyt. Kiedy jest bezchmurnie, wyraźnie widać, że wyspa ma stożkowy kształt.
Trwa ładowanie wpisu: instagram
Istnieje jednak legenda, mówiąca o tym, że nie tylko szczyt skrywa się w chmurze, ale też, że "między obłokami znajduje się miasto szczęśliwych ludzi".
Chmura soczewkowata nie tylko nad Lítla Dímun
Zjawisko nad wyspą, choć robi wrażenie, to w rzeczywistości chmura soczewkowata, która często pojawia się nad wierzchołkami gór.
Podobne zjawisko można zaobserwować w Tatrach. Turyści określają to jako "ufo".