Trwa ładowanie...

Z Kaliningradu do Trójmiasta. Uruchomienie dawnego połączenie kolejowego

Choć wznowienie połączenia kolejowego relacji Kaliningrad - Mamonowo - Braniewo - Gdańsk - Gdynia jest wprowadzone głównie z myślą o mundialu, Trójmiasto liczy, że zostanie utrzymane. Rosjanie chętnie przyjeżdżają do pomorskiej aglomeracji na zakupy i w celach turystycznych.

Z Kaliningradu do Trójmiasta. Uruchomienie dawnego połączenie kolejowegoŹródło: Shutterstock.com
d9lf0ba
d9lf0ba

Pierwszy pociąg Kaliningradzkiej Pasażerskiej Spółki Podmiejskiej pojedzie z Kaliningradu do Braniewa. Stamtąd pasażerowie przesiądą się do pociągu polskich Przewozów Regionalnych. Przesiadka związana jest z różną szerokością torów w obu naszych krajach. Skład będzie się po drodze zatrzymywać w takich miastach, jak: Elbląg, Malbork, Tczew, Gdańsk Główny, Sopot. Końcową stacją będzie Gdynia.

Według "Gazety Wyborczej Trójmiasto", nowe połączenie ma związek ze zbliżającym się mundialem w Rosji. W czerwcu 2018 r. odbędą się tam cztery mecze grupowe: Chorwacja-Nigeria, Szwajcaria-Serbia, Hiszpania- Maroko i Anglia-Belgia. Gazeta przypomniała także, że Kaliningrad chce przed mistrzostwami w piłce nożnej mieć połączenie z dużymi lotniskami. Jedno jest zlokalizowane w Gdańsku, a drugie w Kłajpedzie na Litwie.

Znany jest już czas przejazdu testowego połączenia. W piątek 5 stycznia br. pociąg z dworca Jużnyj w Kaliningradzie o godz. 7:57 (czas rosyjski), na granicy w Mamonowie będzie o godz. 8:37. Polska Straż Graniczna i Służba Celna skontrolują pasażerów w Braniewie, dokąd planowo pociąg ma dojeżdżać o godz. 8:45 czasu polskiego. Tam czeka podróżnych przesiadka do polskiego pociągu. W Gdańsku skład zatrzyma się o godz. 11:27, a w Gdyni o godz. 11:55.

d9lf0ba

Tego samego dnia skład wyjedzie z Gdyni o godz. 17:19, a według rozkładu pojawi się w Kaliningradzie o godz. 22:28.
Ceny biletów: z Kaliningradu do Braniewa bilet będzie kosztował 89 rubli, czyli ok. 5,50 zł. Po przesiadce bilet będzie można kupić u polskich konduktorów, cena biletu do Gdańska i Sopotu to 27,60 zł, do Gdyni 29,20 zł. Należy pamiętać, że w celu przekroczenia granicy potrzebna jest wiza. Więcej szczegółów na temat rozkładu połączeń Kaliningrad-Trójmiasto zostaną przedstawione w najbliższych dniach.

Dworzec kolejowy w Kaliningradzie / Shutterstock.com
Źródło: Dworzec kolejowy w Kaliningradzie / Shutterstock.com

Powraca dawne połączenie

W lipcu 2016 r. PiS zawiesiło mały ruch graniczny (bezwizowy) między województwem pomorskim i warmińsko-mazurskim a obwodem kaliningradzkim, powołując się na względy bezpieczeństwa. W efekcie ruch cudzoziemców na granicy polsko-rosyjskiej granicy spadł o 34 proc. Rosjanie, mimo utrudnień, zaczęli występować o polskie wizy. W pierwszym półroczu 2017 r. przyjechało do Polski ponad 1,1 mln obywateli tego kraju.

W 2017 r. Rosjanie zrobili w naszym kraju zakupu o wartości ok. 500 mln zł. Od lat odwiedzają przede wszystkim Pomorze, dlatego władze Gdańska czy Gdyni liczą, że połączenie kolejowe zostanie utrzymane.

d9lf0ba

Źródło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto

Zobacz też: Polacy pokochali kolej. Takich reakcji pasażerów się nie spodziewaliśmy

d9lf0ba
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9lf0ba