Trwa ładowanie...

Z tęsknoty za latem, czyli wizyta w ogrodach "pod dachem"

Są miejsca na świecie, gdzie parki i ogrody zachwycają kwieciem przez okrągły rok. W Europie w ich poszukiwaniu często musimy opuścić "łono natury" i zajrzeć pod dachy. Niektóre z nich skrywają prawdziwe botaniczne cuda, w których nawet w najchłodniejszy i najbardziej pochmurny dzień, odnajdziemy cząstkę lata.

Z tęsknoty za latem, czyli wizyta w ogrodach "pod dachem"Źródło: Shutterstock.com
d1zmc7i
d1zmc7i

Ogrody Brytanii

W poszukiwaniu takich miejsc, najlepiej wybrać się na Wyspy Brytyjskie, a dokładniej do Anglii. Brytyjczycy od zawsze kochali sztukę ogrodnictwa. Od wiosny do jesieni, możemy dostrzec to na każdym skwerku, w cudownych parkach i przydomowych ogródkach. Kiedy jednak natura szykuje się do zimowego snu, pozostaje nam cieszyć się, że Anglicy zadbali o stworzenie miejsc, w których zawsze panuje lato.

Doskonałym przykładem jest londyński Sky Garden, z najwyżej położonym publicznym ogrodem w mieście. Zielona oaza pod dachem znajduje się na na 35 piętrze, 155 metrów nad ziemią i cieszy zmysły zwiedzających przez okrągły rok. Aby dostać się do środka i odpocząć w otoczeniu roślin, trzeba zarezerwować wejściówkę. Biorąc pod uwagę wspaniałe widoki rozciągające się z "podniebnego ogrodu", które przyciągają tysiące turystów, zdecydowanie warto pomyśleć o tym wcześniej.

Eden - największych kryty ogród na świecie

Ponad milion okazów, reprezentujących przeszło 18 tysięcy gatunków roślin z całego świata - taką wspaniałą kolekcją może się poszczycić największy, ale też jeden z najbardziej niesamowitych krytych ogrodów botanicznych na świecie. Gigantyczną szklarnię, o powierzchni 2 ha i wysokości sięgającej 55 metrów, tworzą przeźroczyste kopuły, przypominające połówki piłek golfowych. Eden Project znajduje się niedaleko St. Austell w Kornwalii i jest punktem obowiązkowym dla wszystkich miłośników roślin.

Fantastyczna szklarnia została podzielona na dwie strefy - suchą i wilgotną. W pierwszej z nich rosną cytrusy, oliwki i inne gatunki typowe dla strefy podzwrotnikowej.Rośliny tropikalne znalazły schronienie w części o dużej wilgotności (od 60 proc. w dzień, do przeszło 90 proc. w nocy). Nad wodospadem rosną tu bambusy, bananowce, palmy i wiele innych roślin, tworzących prawdziwą dżunglę. To miejsce warto odwiedzić o każdej porze roku. Jednak jesienią i zimą ten zielony zakątek wydaje się jeszcze bardziej wyjątkowy.

d1zmc7i

Kew Gardens czyli spacer po Królewskich Ogrodach Botanicznych

Ogrody w podlondyńskim Kew zostały założone już 250 lat temu. W 2003 roku najsłynniejszy ogród botaniczny na świecie został wpisany na listę UNESCO. Znaczną część Kew Gardens zajmują tereny otwarte, które najpiękniej prezentują się od wiosny do wczesnej jesieni. Jeśli jednak chcemy odwiedzić to miejsce w listopadzie czy styczniu, też nie będziemy zawiedzeni. W Palmiarni pogoda nie zmienia się przez cały rok. Nawet zimą panuje tu klimat typowy dla tropikalnego lasu.

Aż dziesięć różnorodnych środowisk stworzono też w Oranżerii Księżnej Walii, gdzie zobaczymy rośliny z najróżniejszych stron świata. Na terenie parku są też inne szklarnie kryjące cuda natury, m.in. Dom Lilii Wodnych czy Temperate House. 7 milionów roślin to jednak nie jedyny powód, by odwiedzić Ogrody Królewskie. Zachwycają też piękne zabytkowe budynki czy podniebna aleja, rozpięta ponad wierzchołkami drzew.

d1zmc7i

Fata Morgana w Czechach

Wspaniałe, zadaszone ogrody znajdziemy też w innych częściach Europy. Jeden z najciekawszych znajduje się nieopodal polskiej granicy, a dokładnie w czeskiej Pradze. Praski ogród botaniczny, usytuowany w dzielnicy Troja, uznawany jest za jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w Europie. W okresie jesienno-zimowym turystów przyciąga przede wszystkim wspaniała szklarnia, zwana "Fata Morganą", w której zgromadzono imponującą kolekcję roślin. Obiekt podzielony został na trzy strefy, zróżnicowane pod względem temperatury i wilgotności.

W pierwszej z nich znajdują się sukulenty z Afryki, Meksyku czy Madagaskaru. W kolejnej odtworzony został klimat tropikalny, dzięki czemu doskonale czują się tu rośliny, które w naturze spotkamy w lasach deszczowych. Ostatnia strefa dedykowana jest roślinom wysokogórskim. Aby obejrzeć całe to bogactwo natury, trzeba poświęcić na wizytę w szklarni sporo czasu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Holenderski Ogród Kwiatowy w Warszawie

d1zmc7i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zmc7i