Europa zakwita. Najpiękniejsze ogrody, które trzeba zobaczyć wiosną
Choć w tym roku wiosna kazała na siebie czekać dość długo, wreszcie przyszła. Po długim okresie dominującej bieli i szarości, przyroda zaczyna cieszyć bogactwem kolorów. Są takie miejsca w Polsce i Europie, które w kwietniu zamieniają się w królestwa kwiatów. Jakie miejsca warto odwiedzić wiosną?
05.04.2019 | aktual.: 05.04.2019 14:57
Tam, gdzie kwitną krokusy
Szafran to jeden z symboli wiosny. Jeśli wiemy gdzie szukać, w kwietniu możemy podziwiać całe polany kwitnących na żółto i fioletowo krokusów. Małe kwiatki, nieśmiało wyglądające spośród traw, a czasem nawet śniegu, spotkamy w całej Polsce. Jeśli jednak marzy nam się krokusowe morze, musimy pojechać w góry. Najsłynniejsze pole szafranów znajduje się w Dolinie Chochołowskiej. Atrakcja jest jednak dobrze znana nie tylko w naszym kraju, więc przyciąga tłumy turystów. By nacieszyć się pięknym widokiem, na polanę najlepiej przyjść w dzień powszedni wczesnym rankiem.
Możemy też wybrać się w miejsca mniej popularne, które także o tej porze roku pokrywają dywany (choć mniejsze) krokusów. Mniejsze tłumy niż Polana Chochołowska, przyciąga Polana Kalatówki, do której z łatwością dotrzemy z Kuźnic. Jednak i tu nie możemy raczej liczyć na samotny spacer. Jeśli marzymy o większej intymności, poszukajmy krokusów rosnących dalej od najbardziej uczęszczanych tras. W Gorcach krokusy spotkamy na trasie z Obidowej na Stare Wierchy, a także w okolicach Turbacza i Kudłonia. Z kolei w Beskidzie Żywieckim, warto szukać szafranów na Hali Lipowskiej czy Hali Krupowej. Góry w wiosennych kwiatach możemy podziwiać także podczas wędrówek po Karkonoszach. Największe krokusowe dywany czekają pod Chojnikiem, w Jagniątkowie i oczywiście w rezerwacie "Krokusy w Górzyńcu".
Ogrody Tematyczne Hortulus w wiosennej szacie
Z zimowego snu budzą się wszystkie rośliny. Także te, rosnące w jednym z najpiękniejszych ogrodów w Polsce - Ogrodach Tematycznych Hortulus na Pomorzu. Na 4 ha ziemi, wytyczono tu 30 tematycznych przestrzeni, w których królują kwiaty, krzewy i drzewa. Oczywiście wiele z nich wypuszcza dopiero nieśmiało pączki, jednak wiosenne kwiaty właśnie przybierają najpiękniejsze barwy. Od kwietnia do maja można tu podziwiać tysiące narcyzów, tulipanów czy hiacyntów, które wypełniają zapachem i kolorem każdy zakątek ogrodów.
Holandia tonie w tulipanach
Choć w Polsce jest znacznie więcej miejsc, które w kwietniu zachwycają kwiatami, prawdziwe szaleństwo barw, form i zapachów oferuje w tym czasie Holandia. Wprawdzie przekonanie, że cały kraj wiosną porywa się kwieciem, możemy włożyć między bajki, to jednak w tulipanowej stolicy świata, są miejsca, które wprost zapierają dech w piersi.
Za najpiękniejszy wiosenny zakątek Holandii uważane są Ogrody Keukenhof w Lisse, położone 40 km od Amsterdamu. To największy na świecie ogród kwitnących roślin cebulowych. Na 32 ha powierzchni, od końca marca do maja zakwita ponad 7 mln krokusów, hiacyntów, narcyzów, szafirków… i przede wszystkim tulipanów. Kwiaty oszałamiają zapachem, fantazyjnymi kształtami i mnogością barw, od żółci, przez wszystkie pomarańcze, czerwienie, fiolety, zielenie i niebieskości, po głęboką, przejmującą czerń.
Wszystkie kwiaty w Ogrodach Keukenhof sadzone są ręcznie przez 30 pracujących tu ogrodników, w taki sposób, aby tworzyły fantastyczne, czasem zaskakujące, ale zawsze piękne kompozycje.
Szlakiem ogrodów botanicznych
Najpiękniejsze ogrody botaniczne to atrakcja turystyczna, którą warto odwiedzić nie tylko wiosną. Jednak o tej porze roku, złaknieni widoku kwitnących roślin, szczególnie doceniamy ich piękno. W Europie znajdziemy wiele takich, które w kwietniu naprawdę nas zachwycą. W Holandii warto odwiedzić najstarszy w kraju Ogród Botaniczny w Leiden, w którym podobno zakwitł pierwszy holenderski tulipan. Poza wiosennymi kwiatami cebulowymi, koniecznie trzeba obejrzeć najstarsze drzewo w kolekcji, czyli złotokap zwyczajny posadzony w 1601 r., który najpiękniej prezentuje się właśnie w kwietniu, gdy cały pokrywa się żółtym kwieciem.
We Francji nacieszymy oczy w Paryskim Ogrodzie Botanicznym, założonym w 1626 r. dla króla Ludwika XIII. Poza zachwycającymi kwiatami, czeka tu na nas niezwykła atrakcja - mikrozoo, w którym pod mikroskopem można podglądać życie najmniejszych organizmów na ziemi.
Wędrując botanicznym szlakiem, nie wolno ominąć także Królewskich Ogrodów Kew Gardens w Londynie. Angielski ośrodek ma największą kolekcję roślin na świecie. Ponad 30 tys. różnych gatunków kwiatów, drzew i krzewów reprezentuje przeszło 7 mln okazów roślin.
Zobacz także
Z kolei ogród botaniczny w Padwie uważany jest za najstarszy w Europie. Założony w połowie XVI w., zachwyca wieloma okazami niezwykłych roślin, wśród których ważne miejsce zajmuje sędziwa magnolia wielkokwiatowa, która właśnie wiosną prezentuje się w pełnej krasie.
Choć wiosna dopiero się zaczęła, na jej podziwianie nie mamy zbyt wiele czasu. W drugiej połowie maja, kwitnące w ogrodach tulipany, hiacynty, szafirki… nie mówiąc już o wczesnych krokusach, będą tylko wspomnieniem, na które znów będziemy musieli czekać cały rok.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl