Zachowanie na wyciągu
Poznajmy zasady bezpiecznego korzystania z wyciągów orczykowych.
Zasady bezpiecznego korzystania z wyciągów orczykowych to: odpowiednie przygotowanie się do startu – ustawienie na wyznaczonym miejscu i wzięcie kijków do jednej ręki, mocne, pewne chwycenie ramienia orczyka, w wypadku wyciągów talerzykowych sprawne włożenie talerzyka między nogi i zamortyzowanie ręką oraz balansem całego ciała szarpnięcia przy ruszaniu, równe prowadzenie nart po śladzie (przy okazji przypominamy, by nigdy nie siadać na orczyku!); podczas jazdy kijki trzymamy pewnie w jednej dłoni, najlepiej doraźnie spięte,w razie upadku natychmiastowe puszczenie orczyka i jak najszybsze zejście ze szlaku podjazdowego,po dotarciu do górnej stacji sprawne odjechanie na bok, delikatne puszczenie orczyka (lub oddanie go obsłudze) i bezzwłoczne ustąpienie miejsca następnemu narciarzowi.
Kilka osobnych uwag poświęcić należy dzieciom. Te, które jeszcze nie jeździły orczykiem, trzeba przygotować przez odpowiednie ćwiczenia. Do podstawowych należy symulowanie szarpnięcia przez ciąganie dziecka na kijku narciarskim oraz trening sprawnego podnoszenia się po upadkach. Na wyciągach jednoosobowych, jeśli dziecko jedzie samo, powinniśmy zająć pozycję za nim, tak by w razie upadku móc służyć pomocą.
W przypadku wyciągów krzesełkowych najważniejsze jest: wcześniejsze przygotowanie się do zajęcia miejsca, zamknięcie osłony niezwłocznie po usadowieniu się na krzesełku, spokojna jazda (nie wolno za bardzo się kręcić, wychylać, huśtać itp.), przygotowanie do wysiadania – przede wszystkim odpowiednio wcześniejsze otwarcie osłony, podniesienie dziobów nart tuż przed zejściem na stok, sprawne odjechanie z górnego stanowiska.