Zaczęło się o miesiąc wcześniej. Zamykają trasy w Tatrach
Tatrzański Park Narodowy przekazał ważne informacje. Od początku lutego zamknięte będą drogi wspinaczkowe oraz trasy zjazdowe dla narciarstwa ekstremalnego w dwóch rejonach Tatr. Decyzja ta ma na celu ochronę sokołów wędrownych, które z powodu łagodnej zimy mogą rozpocząć lęgi znacznie wcześniej niż zwykle.
Drogi wspinaczkowe oraz trasy zjazdowe dla narciarstwa ekstremalnego w dwóch rejonach Tatr zamknięte będą od 1 lutego do 10 lipca br.
Okres lęgowy sokołów wcześniej niż zwykle - co to znaczy dla turystów?
- Zdecydowaliśmy się na wcześniejsze zamknięcie rejonów, gdzie gniazdują sokoły wędrowne, ponieważ te ptaki zaczynają już gromadzić się przy swoich terytoriach i w lutym zaczną okres godowy. Przy łagodnej zimie, z jaką mamy teraz do czynienia, mogą wcześniej zacząć swoje lęgi. Chcemy sokołom wcześniej zapewnić odpowiednie warunki do zajęcia gniazd, aby nie były płoszone i niepokojone przez taterników czy narciarzy - wyjaśnił PAP Stanisław Broński, ornitolog z zespołu badań i monitoringu TPN.
Zamknięcie nastąpi o miesiąc wcześniej niż w poprzednich latach i obejmie dwa obszary. Pierwszy to rejon Kazalnicy i Galerii Cubryńskiej na odcinkach od Żlebu Krygowskiego przez Mały Kocioł Mięguszowiecki, Niżnią Galerię Cubryńską, Cubryńską Kopkę, aż po ściany opadające do Mnichowego Żlebu, włącznie ze Żlebem Szulakiewicza. Drugi to rejon Kościelca, od wschodniej ściany od Komina Drewnowskiego po Żleb Zaruskiego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najpopularniejsze miejsce w Tatrach. Sprawdziliśmy, jak wygląda nocleg
Czytaj też: Nowość w Tatrach. Obowiązkowy punkt dla turystów
Choć sokoły wędrowne gniazdują w kilku miejscach na terenie Tatr, nie wszystkie te rejony są zamykane dla taterników. W obszarach, gdzie gniazda są oddalone od szlaków i dróg wspinaczkowych, dostęp pozostaje otwarty.
Łagodna zima w Tatrach i jej konsekwencje
Stanisław Broński zwrócił uwagę, że tegoroczna zima w Tatrach jest wyjątkowo łagodna i jego zdaniem może być krótsza niż zwykle. - Jeżeli taka aura się utrzyma, to ptaki mogą wcześniej przystąpić do lęgów. Zazwyczaj sokoły wędrowne w Tatrach jajka składają na początku marca - jeżeli chodzi o gniazda położone w niższych partiach, natomiast w partiach szczytowych, jak na przykład na Kazalnicy, jaja pojawiają się pod koniec marca - dodał ornitolog.
Pokrywa śnieżna na szczytach jest niewielka - na Kasprowym Wierchu nie przekroczyła jeszcze metra. W Tatrach Zachodnich przyrodnicy z TPN zaobserwowali już pierwsze wiosenne kwiaty, takie jak lepiężnik i podbiał.
Sokoły wędrowne to rzadki i cenny gatunek objęty w Polsce ścisłą ochroną. Przyrodnicy przewidują, że do końca lipca młode sokoły powinny bezpiecznie opuścić gniazda.