Trwa ładowanie...

Zakonnicy zasadzili inwazyjną roślinę. Jej rozsianie grozi katarstofą

Przyrodnik zauważył w Świętokrzyskim Parku Narodowym obecność inwazyjnej rośliny. Nawłoć nakazano spalić, jednak nie ma pewności, czy nie zdążyła się rozsiać. Jej obecność może grozić katastrofą ekologiczną.

Nawłoć to gatunek rośliny wieloletniej, należący do rodziny astrowatychNawłoć to gatunek rośliny wieloletniej, należący do rodziny astrowatychŹródło: 123RF
d44cev0
d44cev0

Zakonnicy urządzili sobie w okolicy tzw. Golgoty Nienarodzonych grządkę z kwiatami. Charakterystyczne żółte koszyczki nawłoci zauważył Łukasz Misiuna, który prowadzi w okolicy badania przyrodnicze. Ostrzega, że roślina może być niebezpieczna dla ekosystemu.

- Wśród nich zauważyłem nawłoć, roślinę silnie inwazyjną, która wypiera inne, rodzime gatunki. Rośliny inwazyjne, głównie na skutek migracji ludzi, przenoszą się między kontynentami. Pomagają im w tym zmiany klimatyczne. Mają zwykle niewysokie wymagania siedliskowe i bardzo łatwo się przenoszą, rozmnażają. Taka też jest nawłoć, która wypiera, zasiedla nasze naturalne siedliska złożone z gatunków lokalnych - mówił Misiuna w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

ŚPN pozbył się inwazyjnej nawłoci

Jan Reklawski, dyrektor ŚPN potwierdził, że nawłoć została zasadzona przez nieświadomych zagrożenia zakonników. Duchowni chcieli jedynie upiększyć ogródek. Władze parku wydały nakaz usunięcia inwazyjnej rośliny z terenu Jałowych Łąk oraz wyznaczyły termin ich spalenia. Dyrektor ŚPN potwierdził likwidację rośliny.

d44cev0

Choć Świętokrzyski Park Narodowy zareagował szybko, to nie można wykluczyć możliwości, że roślina zdążyła się już rozsiać. Jeśli obawy przyrodników się potwierdzą, może to zwiastować katastrofę ekologiczną.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Spectra Lightning w odc. nr 2 programu Remont w prezencie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d44cev0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44cev0

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj