Trwa ładowanie...
d2r8ofr

Zakupy bezcłowe. Czego warto unikać

Zakupy w sklepach wolnocłowych to dla wielu osób ogromna frajda. Na co jednak zwrócić uwagę, żeby rzeczywiście dokonać dobrego zakupu?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zakupy bezcłowe. Czego warto unikać
(123RF)
d2r8ofr

Pierwszy sklep wolnocłowy został otwarty na lotnisku Shannon w 1947 r. i wciąż zakupy w takich miejscach, w których produkty nie są obciążone podatkami cieszą się sporym zainteresowaniem. Według raportu Duty Free World Council (DFWC), Europejczycy stanowią 31 proc. wszystkich klientów stref bezcłowych na całym świecie, a wyspecjalizowane sklepy są głównym źródłem zasilającym budżety lotnisk w całym regionie.

   123RF

Jednakże, od 1999 r. pasażerowie lotów wewnątrzunijnych nie mogą już korzystać z cen wolnych od podatku, a podróżujący poza Unią Europejską są jedynymi, którzy mogą nadal cieszyć się z dużych zniżek. Brytyjczycy natomiast po opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię będą mogli świętować powrót do zakupów bezcłowych.

Taniej nawet o 70 proc.

Jeśli chodzi o polowania na wyjątkowe okazje cenowe, to na półkach sklepów wolnocłowych znajdują się produkty, na które warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Według Irish Times, oszczędności na alkoholach popularnych dostępnych w strefach bezcłowych mogą wahać się od 50 do 78 proc. Z kolei większość wysokiej klasy trunków będzie oferowanych w tej samej cenie, co w lokalnym sklepie. Palacze mogą zaoszczędzić do 50 proc. na tytoniu, zaś kosmetyki takie jak perfumy są na lotnisku tańsze niekiedy nawet o 80 proc.

   123RF

Cena nie jest jednak jedyną zaletą zakupów w strefach bezcłowych. Według sprawozdania DFWC mniej niż jedna trzecia podróżnych na świecie jest zdania, że sklepy wolnocłowe oferują ekskluzywne i unikalne towary. W rzeczywistości jest to faktycznie jedyne miejsce, w którym sprzedaje się duże flakony perfum, litrowe butelki alkoholu, kosmetyki podróżne czy najrzadsze gatunki alkoholi na świecie.

   123RF

Magnesy może gdzie indziej

Podczas gdy zakupy alkoholu, kosmetyków i tytoniu na lotnisku to gwarancja udanej transakcji, istnieje jedna kategoria produktów, których warto unikać – są to pamiątki. Mając świadomość, że lotnisko jest ostatnim miejscem, w którym turyści mogą je kupić, sklepy podnoszą ceny za koszulki, pocztówki, magnesy i inne przedmioty. Odkładanie zakupów pamiątek na ostatnią minutę może więc nie być dobrym pomysłem.

d2r8ofr

Źródło: Skycop

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Lotniska i samoloty. Poznaj prawdziwe siedliska bakterii

d2r8ofr

Podziel się opinią

Share

d2r8ofr

d2r8ofr