Trwa ładowanie...
d3nkb02

Wakacyjny falstart. „Miałem wylecieć o 22:00, ale przesunięto mi lot”

Wielu turystów wybierając się na wymarzony urlop, zamiast na niewygodną, wielogodzinną podróż autokarem, decyduje się na lot samolotem. Czy jednak termin odlotu może się zmienić? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

- Czytajmy Ogólne Warunki Uczestnictwa (OWU) - radzi Klaudyna Mortka z portalu Wakacje.pl
- Czytajmy Ogólne Warunki Uczestnictwa (OWU) - radzi Klaudyna Mortka z portalu Wakacje.pl (Shutterstock.com)
d3nkb02

– Miałem wylecieć o godz. 22:00, ale przesunięto mi lot. W końcu z rodziną weszliśmy na pokład następnego dnia w południe. To była mordęga, bo mam trójkę małych dzieci. Liczyłem, że w nocy będą spać, dlatego zdecydowałem się na tę ofertę – żali się pan Andrzej. – Potem wszystko już potoczyło się nie najlepiej. Cały urlop już był bez planu.

Lot samolotami czarterowymi

   Shutterstock.com
(Shutterstock.com)

Większość lotów wakacyjnych odbywa się samolotami czarterowymi. Organizują je biura podróży, zapewniając transport do miejsca wybranego przez klientów. I to właśnie w tego typu lotach zmiana planowanej wcześniej godziny jest najczęstsza.

d3nkb02

– Klienci często przy wyborze oferty na wakacje kierują się godzinami wylotu, ale uzależnianie wyboru oferty od tego czynnika jest dość ryzykowne – tłumaczy Klaudyna Mortka, rzecznik prasowa portalu rezerwacyjnego Wakacje.pl. – Biura podróży aktualizują godziny wylotów na 2 dni przed planowanym lotem.

Gdy ma się małe dzieci lub podróżuje z seniorami pora podróżowania jest bardzo istotna. Zwykle termin wieczorny bądź poranny wydaje się najlepszy. I zwykle turyści biorąc ten aspekt pod uwagę, decydują się na konkretną ofertę. Gdy nagle otrzymują informację o zmianie godzin wylotu, cały plan urlopu zaczyna im się rozpadać, rodzice mają wizję humorów dzieci, które zamiast spać, będą szukały możliwości ujścia swojej energii. Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem?

Jak zapewnia Klaudyna Mortka z portalu Wakacje.pl, informacja o tym, że godziny mogą ulec zmianie, zawarta jest w Ogólnych Warunkach Uczestnictwa (OWU), które są integralną częścią umowy.
– Pamiętajmy, że jeśli potwierdzamy umowę i kupujemy wakacje, zaakceptowaliśmy również ten zapis. Zmiana godziny lotu nie podlega wówczas reklamacji, chyba że jest to przesunięcie dużo dłuższe niż zakłada OWU. Godziny powrotne również podawane są na 2 dni przed planowanym powrotem – najczęściej wywiesza je rezydent w hotelu – tłumaczy rzeczniczka portalu Wakacje.pl.

d3nkb02

W większości Ogólnych Warunkach Uczestnictwa znajdziemy informację, że pierwszy i ostatni dzień jest przeznaczony na podróż. W praktyce oznacza to, że biuro ma prawo przesunąć lot np. z godziny 8:00 na 22:00. I w drugą stronę z 22:00 na 8:00.
– Godziny lotów mogą ulec zmianie w obydwie strony – możemy więc mieć wydłużony lub skrócony pobyt na miejscu – dodaje Mortka.

Loty rejsowe

   Shutterstock.com
(Shutterstock.com)

Bardziej stabilnie i pewnie będzie wyglądała nasza podróż, gdy zdecydujemy się na podróż lotami rejsowymi. W takich przypadkach powinno być mniej opóźnień, ponieważ taki lot odbywa się zgodnie z planem przylotów i odlotów danego operatora linii lotniczych. Tanimi liniami można polecieć na Maltę czy wybrzeże Hiszpanii. Innymi liniami rejsowymi wyruszymy w drogę do krajów egzotycznych.

d3nkb02

Gdy wylot się opóźnia

   Shutterstock.com
(Shutterstock.com)

Bardzo często ostatnio w mediach pojawiają się informacje o turystach, którzy koczują na lotniskach, nie wiedząc o której będą mogli szczęśliwie powrócić do domów. Co wtedy robić?

– Jeśli jesteśmy już na lotnisku, a lot jest opóźniony, możemy domagać się rekompensaty od linii lotniczych obsługujących dany lot. Reklamację należy więc złożyć bezpośrednio do przewoźnika, nie do biura podróży. Kwota rekompensaty będzie się różnić w zależności od długości opóźnienia i długości lotu – informuje Klaudyna Mortka.

d3nkb02

Na przewoźników lotniczych obowiązki te nakłada Unia Europejska. Podróżny musi jednak posiadać potwierdzoną rezerwację na dany lot oraz stawić się na odprawę nie później niż 45 minut przed ogłoszoną godziną odlotu.

Odszkodowanie jednak nie przysługuje, gdy opóźnienie nastąpiło w przypadku złych warunków meteorologicznych, wad samolotu bądź innych czynników niezależnych od przewoźnika.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Tajemnica zaginięcia pionierki lotnictwa

icon info

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

d3nkb02

Podziel się opinią

Share
d3nkb02
d3nkb02