Trwa ładowanie...
dlgr3j3

Zamek w Heidelbergu

Największe atrakcje
Zamek w Heidelbergu
Kraj
Region
Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0
Źródło: Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0

Wizyty na zamku w Heidelbergu (niem. Heidelberger Schloss) nie da się zapomnieć. Polecamy zobaczyć architekturę miejsca, wielką beczkę wina i muzeum aptekarstwa. Budowla z czerwonego piaskowca dominuje na zielonym tle okolicznych lasów. Badenia-Wirtembergia to malowniczy region położony na południu Niemiec – jego symbolem i wielką dumą jest właśnie zamek w Heidelbergu.

Zamek w Heidelbergu – perła renesansu

Nie da się zapomnieć widoku zamku w Heidelbergu w Niemczech. Usytuowany jest malowniczo na zboczu góry Königstul.

Zamek budowano stopniowo od XIII wieku – pierwsza wzmianka pochodzi z 1225 roku. Budowę zamku w Heidelbergu rozpoczęto w późnym średniowieczu – wtedy pełnił funkcję obronną, w wiekach późniejszych zamek zyskał funkcję reprezentacyjną. Renesansowa przebudowa zamku zakładała imponujący rozmach, niestety wielu prac nie ukończono. Dotąd można podziwiać na przykład nieukończone posadzki na tarasach, które pobudzają wyobraźnię turystów.

Zamek w Heidelbergu – pożary i zburzenie

Obecnie zamek w Heidelbergu to jeden z najpiękniejszych na świecie. Zamek miewał swoje chwile upadku i sławy – najbardziej zaszkodziły mu dwa nieszczęśliwe uderzenia pioruna w 1764 roku, kiedy na skutek pożaru spłonął niemal doszczętnie.

Niegdyś otaczały go słynne ogrody Hortus Palatinus. W XIX wieku z uwagi na niezwykłe walory architektoniczne i romantyczny charakter stał się symbolem niemieckiego romantyzmu.

Zamek w Heidelbergu – wielka beczka wina

Nietypową atrakcją zamku jest gigantyczna beczka wina przechowywana w piwnicy zamku. Ma pojemność ponad 200 tys. litrów i powstała w 1751 roku. Pierwotnie były cztery takie beczki.

Podobno, aby powstała, ścięto aż 130 drzew dębu. Ma wymiary około 8 metrów długości i 7 metrów szerokości. Pierwotnie na jej szczycie mieścił się parkiet do tańca.

Zamek w Heidelbergu – okoliczne atrakcje

Najważniejszymi atrakcjami w okolicy zamku w Heidelbergu jest Jezioro Bodeńskie, malownicze miasteczko Baden-Baden i Schwarzwald. Region leży na Nizinie Górnoreńskiej, południe regionu to okazały masyw górski Alp, dzięki któremu okolica obfituje w piękne widoki. Warto odwiedzić Mannheim i zobaczyć tam Luisenpark oraz Zamek w Mannheim.

Zamek w Heidelbergu – zwiedzanie

Godziny zwiedzania zamku w Heidelbergu tradycyjnie od wtorku do niedzieli oraz w święta. W poniedziałek podobnie jak w innych tego rodzaju placówkach obiekt jest zamknięty dla zwiedzających i odbywają się prace konserwatorskie. Zwiedzanie odbywa się od godziny 8.00 do 18.00 od wtorku do niedzieli, a ostatni zwiedzający mogą wejść o 17.30. Zwiedzanie grupowe odbywa się w soboty niedziele i święta od 11.00 do 16.00.

Za bilety do zamku w Heidelbergu dorośli zapłacą 7 euro, dzieci 4 euro. Bilet rodzinny to 12 euro, a za dodatkową opłatą 5 euro możemy skorzystać z przewodnika ze słuchawek.

Zamek w Heidelbergu – jak się tam dostać z centrum?

Zamek w Heidelbergu leży na wschód od centrum miasta. Dojazd transportem publicznym z głównego dworca kolejowego w Heidelbergu, autobusem linii 33 do przystanku Bergbahn. Na miejsce dotrzemy również kolejką liniową do stacji Schloss.

Zamek w Heidelbergu
Czas lotu / jazdy samochodem

3h 30min/10h

Strefa czasowa

UTC/GMT 2:00 godz

Waluta

Euro

Przykładowe ceny

- Woda 1,5l - 0,85 gr;
- Coca cola 2l - 5,46 zł;
- Piwo 0,5l - 2,5 zł;
- Papierosy - 25 zł.

Godziny otwarcia

Wtorek do niedzieli od 8 do 18

Ceny biletów

Dorośli - 7 euro
Dzieci - 4 euro

Orientacyjna odległość

1 135 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlgr3j3
dlgr3j3
dlgr3j3
dlgr3j3

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj